Πέμπτη 14 Μαρτίου 2013

Μπορντω - Μπενφίκα 2 - 3

Είχε προβάδισμα από το πρώτο ματς, πήγε μέσα στην Γαλλία νίκησε και πάλι με 3 - 2 την Μπορντω και έτσι η Μπενφίκα πέρασε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Europa League! Ηταν ανώτερη και στα δύο ματς. Αφού λοιπόν η Μπενφίκα είχε επικρατήσει 1 - 0 της Μπορντω στην πρώτη μεταξύ τους μάχη, διπλασίασε τις νίκες της, με το υπέρ της 3 - 2 μέσα στην Γαλλία και έφτασε στους 8 του φετεινού Europa League. Ισοφάρισαν δύο φορές οι Γιρονδίνοι, όμως δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Στο 30’ ο Ζαρντέλ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους για να ισοφαρίσει σε 1 - 1 ο Ντιαμπατέ στο 74’. Πριν καν περάσει ένα λεπτό, ο Καρντόζο με ωραία ενέργεια έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους αετούς της Λισσαβωνας. Τα δύο επόμενα γκολ μπήκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η Μπορντω ισοφάρισε 2 - 2 με αυτογκόλ του Ζαρντέλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Παραγουανός φορ των Πορτογάλων πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το τελικό 3 - 2 και την εμφατική πρόκριση της Μπενφίκα στα προημιτελικά του Europa League,.