Παρασκευή 15 Μαρτίου 2013

Τσέλσυ - Στεάουα Βουκουρεστίου 3 - 1

Πέρυσι, τέτοια μέρα, έκανε το πρώτο και σημαντικότερο βήμα για την κατάκτηση της κορυφής της Ευρώπης. Φέτος, η Τσέλσυ κλήθηκε ξανά να φτάσει σε ανατροπή της κατάστασης που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ματς με τη Στεάουα Βουκουρεστίου και επικρατώντας 3 - 1 στο Στάμφορντ Μπριτζ, πέρασε στους 8 του Γιουρόπα Ληγκ. Οι μπλε του Λονδίνου, βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο μετά από μια κάκιστη εμφάνιση στο πρώτο ματς της φάσης των 16 με τη Στεάουα, αλλά στη ρεβάνς και μπροστά στο κοινό τους, δεν θα άφηναν περιθώρια αμφισβήτησης. Εστω και αν το έκαναν χωρίς να κυριαρχήσουν απόλυτα και με αρκετό άγχος σε ορισμένες από τις αντεπιθέσεις των αντιπάλων τους. Παρά το γκολ του συλλόγου από το Βουκουρέστι πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο, οι Πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν στο 3 - 1 και την πρόκριση στα προημιτελικά του Γιουρόπα Ληγκ, έναν χρόνο ακριβώς, μετά το 4 - 1 επί της Νάπολι, στην παράταση του εντός έδρας επαναληπτικού για τους 16 του Τσάμπιονς Ληγκ. Τότε, ήταν το πρώτο και σημαντικότερο βήμα προς την κατάκτηση της κορυφής της Ευρώπης μετά την απομάκρυνση του Αντρέ Βίλλας – Μπόας, ενώ όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος, το δεύτερο γκολ πέτυχε με κεφαλιά, ο αρχηγός, Τζων Τέρρυ…Σε τέτοια παιχνίδια, η ατμόσφαιρα ήταν πάντα κάπως διαφορετική. Η Τσέλσυ έπαιρνε δύναμη από τον κόσμο της και πατούσε τον αντίπαλο. Φέτος, η κόντρα των οπαδών με τον Ράφα Μπενίτεθ έχει επισκιάσει τις προσπάθειες που κάνει η ομάδα και η Στεάουα προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί. Οι μπλε είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά όχι και τις καλές ευκαιρίες. Οι Ρουμάνοι απείλησαν πρώτοι στο 19ο λεπτό με τον Ρουσέσκου να χάνει τετ- α- τετ απέναντι από τον Τσεχ και οι Λονδρέζοι, ευτύχησαν να σκοράρουν στην πρώτη πολύ καλή στιγμή τους στο ματς. Ο Μάτα που πάντα είναι από τα πρώτα… βιολιά των επιθέσεων, με γυριστό δεξί σουτ νίκησε τον Ταταρουσάνου για το 1 - 0 στο 34ο λεπτό. Λίγο αργότερα, ο Ισπανός θα μπορούσε να έχει και μια πασα στο ενεργητικό του, στο ματς, αν ο Αζάρ ευστοχούσε στο δεξί σουτ από το ύψος του πέναλτυ. Η Στεάουα, πριν φύγει το ημίχρονο, έφτασε στην ισοφάριση από εκτέλεση κόρνερ, που έδωσε την ευκαιρία στον Σίρις να σουτάρει από τη μικρή περιοχή και να νικήσει τον Τσεχ για το 1 - 1,.Overview   Report   Quotes   Lineups  Commentary

Statistics   Photos

Οι φιλοξενούμενοι, συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο να τολμούν και να επισκέπτονται τα καρρέ του Τσεχ για να φτάσουν στον θρίαμβο που τόσο πολύ είχαν δουλέψει για να απολαύσουν. Στο 54ʼ, ο Μπουρσεάνου με καλό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα άουτ και στο 58ʼ οι μπλε του Λονδίνου έφτασαν στο 2-1
Από εκτέλεση φάουλ του Μάτα, κοντά στο κόρνερ από αριστερά, ο αρχηγός του Λονδρέζικου συλλόγου με παλικαρίσια κεφαλιά έβαλε ξανά μπροστά την Τσέλσυ, που χρειαζόταν ακόμα ένα γκολ. Το πέτυχε στο 71ʼ με τον Φερνάντο Τόρρες από εκπληκτική πάσα με τακουνάκι του Αζάρ για το τελικό 3 - 1, με το οποίο, οι Πρωταθλητές Ευρώπης πέρασαν στους 8 του Γιουρόπα Ληγκ. Η Τσέλσυ, έψαξε ακόμα ένα γκολ για να σιγουρέψει την πρόκριση, αλλά ο Φερνάντο Τόρρες πέτυχε το δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτυ που κέρδισε ο Αζάρ στο 87ο λεπτό  Statistics  Photos

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:  Post-match   MatchCentre   Pre-match

Τσέλσυ: Τσεχ, Κωουλ, Νταβίντ Λουίζ, Τέρρυ, Αθπιλικουέτα, Ραμίρεζ,
Μάτα (90ʼ Μόουζες) Οσκαρ, Μίκελ, Αζάρ (90ʼ Μπεναγιούν) Τόρρες,.
Στεάουα Βουκουρεστίου: Ταταρουσάνου, Ζουκάλα, Πίντιλι, Ράπα (83ʼ Φίλιο)