Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου 2012

Αρης - Μπενφίκα 0 - 1

Σε διεθνές φιλικό παιχνίδι στο Κλεάνθης Βικελίδης ο Αρης ηττήθηκε με 1 - 0 από την Μπενφίκα από το γκολ του Ρόασα Μιγκέλ στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης,. Ο Αρης ηττήθηκε σε διεθνές φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Κλεάνθης Βικελίδης με 1 - 0 από την Μπενφίκα από το γκολ του Ρόσσα Μιγκέλ
στο 51',. Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ανέστη Πεταλίδη. Ο Αρης ξεκίνησε με το καλό σουτ του Καπετάνου μόλις στο 1' για να απαντήσει η Μπενφίκα στο 5' με το μακρινό σουτ του Ντουάρτε. Στο 7'  η μπάλα από την κεφαλιά του Πουλίδο για τον Αρη πέρασε λίγο άουτ ενώ στο 16' η μπάλα από το δυνατό σουτ του Αραούχο πέρασε λιγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη http://www.sportme.gr/Articles/1093284/2052152/aris-mpenfika-0-1

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους η Μπενφίκα είχε άλλες δύο ευκαιρίες. Αρχικά στο 37' ο Διούδης μπλόκαρε το σουτ του Αραούχο μετά από την περιοχή του Αρη ενώ στο 39' ο διεθνής τερματοφύλακας του Αρη απομάκρυνε σε κόρνερ το πλασέ του Αραούχο http://www.contra.gr/Soccer/Hellas/Superleague/aris/arhs-mpenfika.1922047.html,.  http://www.sport-fm.gr/article/578542