Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2012

Μπαστιά - Παρί Σαιν Ζερμαιν 0 - 4

Μεσουράνησε τη δεκαετία του ’50 κατακτώντας τίτλους στη Γαλλία και συμμετέχοντας σε δύο τελικούς του Κυπέλλου Πρωταθλητριών αλλά στη συνέχεια έπεσε σε πολυετή λήθαργο με αποκορύφωμα τον υποβιβασμό της το 1979 στη δεύτερη κατηγορία. Μετά από 33 ολόκληρα χρόνια η Ρεμς επέστρεψε στο κλαμπ των μεγάλων και κρίνοντας από το εξαιρετικό της ξεκίνημα, είναι αποφασισμένη να παραμείνει εκεί. Αυτό δείχνει άλλωστε και το
2 - 0 επί της Νανσυ με το οποίο έφτασε στους 10 βαθμούς στο Championnat,. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 7' με τον Κουρτέ, ενώ με χτύπημα πέναλτυ στο 61' ο Ντιέγκο διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Παιχνίδι με φοβερό φινάλε έγινε στην Τουλούζη όπου η τοπική ομάδα υποδέχτηκε τη Ρεν. Οι φιλοξενούμενοι κράταγαν τη νίκη στα χέρια τους μέχρι το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο τερματοφύλακας της Τουλούζ, Αλη Αχαμαντά,

Μονπελιέ - Σαιντ Ετιέν 1 - 1 ( Καμαρά 70’ - Ομπαμεγιάνγκ 45’+2’ )

Μπαστιά - Παρί Σαιν Ζερμαιν 0 - 4 ( 40΄ 90΄Ιμπραΐμοβιτς 6΄Μενές  72΄Ματουιντί )
Λωριάν - Νις 1 - 1 ( 89’ Μονέ Πακέ - 40’ Μεριέμ )
Ρεμς - Νανσυ 2 - 0 ( 7’ Κουρτέ 61’ πεναλτυ Ντιέγκο )
Σοσσω - Τρουά 3 - 1 ( 8’ Ρουντέ 54’ Ντουμπαυ 70’ Μακάμπου – 34’ Φοσουριέ )
Μπρεστ - Βαλενσιέν 2 - 1 ( 61’ Αγιτέ 76’ πεναλτυ Μπεν Μπασάτ – 11’ Ντοσεβί )
Τουλούζ - Ρεν 2 - 2 ( 24’ Μπεν Γεντέρ 90’+5’ Αχαμαντά – 10’ Πιτρόιπα 65’ Ερντίνγκ )

Μπορντω - Αζαξιό () Μαρσέιγ - Εβιάν () Λιλ - Λιων ()