Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012

φιλικα, Σουηδία - Κίνα 1 - 0, Αυστραλία - Λιβανος 3 - 0

Χωρίς να θέλξει με την απόδοσή της, η Σουηδία επικράτησε 1 - 0 της Κίνας σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Olympia Stadium του Χέλσινγκμποργκ, παρουσία ελάχιστων θεατών.
Η σκανδιναβική ομάδα δεν είχε ρυθμό στο παιχνίδι της, παρόλα αυτά όμως, έχασε κάποιες ευκαιρίες για να προηγηθεί, με σημαντικότερη το δοκάρι του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς,. Ο τελευταίος αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο επειδή αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού και ο Ερικ Χάμρεν θέλησε να τον προφυλάξει ενόψει του εναρκτήριου αγώνα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου  κόντρα στο Καζακστάν,. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 47ο λεπτό
με τον Ελμάντερ, έπειτα από πασα του Τοϊβόνεν

Στα άλλα φιλικά ματς της ημέρας, η Ιαπωνία επικράτησε 1 - 0 των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, ενώ η Αυστραλία 3 - 0 του Λιβάνου