Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2012

Κέρκυρα - Ξάνθη 1 - 1

Η Κέρκυρα πέτυχε το πρώτο της γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα, η Ξάνθη όμως πήρε το βαθμό της ισοπαλίας με τον Μαρκόφσκυ
(1 - 1) χάνοντας ευκαιρίες και για το διπλό. Μία διαφορετική Κέρκυρα από αυτή που είχαμε δει τις πρώτες δύο αγωνιστικές παρακολουθήσαμε στο πρώτο μέρος του αγώνα με την Ξάνθη. Οι 5 - 1 τελικές μέχρι το 34ο λεπτό έδειχναν ξεκάθαρα ότι η ομάδα του Μάντζιου είχε βελτιωθεί και αν μη τι άλλο έβγαζε υγεία στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, η Κέρκυρα δεν είχε το γκολ. Είχε τις φάσεις, είχε τις ευκαιρίες απέναντι σε μία ομάδα που δεν μπορούσε να απειλήσει, αλλά δεν είχε τον τρόπο να σκοράρει. Βλέποντας την κακή εικόνα της Ξάνθης στο πρώτο μέρος, ο Ουζουνίδης πέρασε στο ματς τους Βασιλακάκη και Πλατέλλα και δικαιώθηκε, αφού οι φιλοξενούμενοι άρχισαν
σιγά - σιγά να βγαίνουν μπροστά και να απειλούν την Κέρκυρα. Το οξύμωρο, βέβαια, ήταν ότι η Κέρκυρα σκόραρε στο... κακό της ημίχρονο και συγκεκριμένα

Το 1 - 0 δεν πτόησε τους Ακρίτες, οι οποίοι έβαλαν τη μπάλα κάτω και