Τετάρτη 19 Σεπτεμβρίου 2012

Μονπελιέ - Αρσεναλ 1 - 2

Η Αρσεναλ απάντησε άμεσα στο γρήγορο γκολ της Μονπελιέ, έφυγε νικήτρια από τη Γαλλία
(2 - 1) και μαζί με τη Σάλκε είναι στην πρώτη θέση του β' ομίλου. Τρία γκολ σε 18 λεπτά. Διόλου άσχημα για ένα παιχνίδι που υποτίθεται ότι έπαιζαν δύο προβληματικές - βάσει αποδόσεων - ομάδες
( αν και η Αρσεναλ έχει πάρει τα πάνω της ) Η Μονπελιέ μπήκε δυνατά στο ματς και ευτύχησε να σκοράρει στο 9ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ του Μπελχαντά, αλλά η Αρσεναλ κάπου εκεί ξύπνησε και άλλαξε τα δεδομένα. Στο 16ο λεπτό ο Ποντόλσκυ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και ισοφάρισε και προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, δύο λεπτά αργότερα ο Ζερβίνιο σκόραρε και ανέτρεψε το σκορ στο Μοσσόν. Παρά τις προσπάθειες της Μονπελιέ, η οποία πίεσε, το αποτέλεσμα στα πρώτα 45 λεπτά δεν άλλαξε με την Αρσεναλ να βρίσκει τη λύτρωση στη γρήγορη ψυχρολουσία των γηπεδούχων http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/19553998