Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2012

Ιντερ - Ρόμα 1 - 3

Με εντυπωσιακή εμφάνιση και μία… ξεγυρισμένη τριάρα επί της Ιντερ (3 - 1) μέσα στο Μιλάνο, η Ρόμα έστειλε το μήνυμά της σε όσους την θεωρούσαν ξεγραμμένη. Με το πόδι στο γκάζι η Λάτσιο, καθάρισε 3 - 0 την Παλέρμο εντός έδρας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο. Νίκες και για τις Κατάνια, Νάπολι, Σαμπντόρια, Πάρμα. Το ντέρμπυ ανάμεσα σε Ιντερ και Ρόμα, με βάση την εικόνα των δύο ομάδων μέχρι τώρα στην σαιζόν, είχε για ξεκάθαρο φαβορί τους νερατζούρι… Ολα αυτά μέχρι την ώρα που άρχισε το ματς. Οι τζιαλορόσσι με μία πολύ ουσιαστική και ώριμη εμφάνιση, επικράτησαν 3 - 1 μέσα στο Μεάτσα και έδειξαν ότι είναι πολύ πιο έτοιμοι και μαχητικοι απ’ όσο περίμεναν οι αντίπαλοί τους. Στο 15ο λεπτό ο Φλορέντσι με κεφαλιά ανενόχλητος στην μεγάλη περιοχή έκανε το 1 - 0 για τους φιλοξενούμενους αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κασσάνο ισοφάρισε. Στο δεύτερο μέρος όμως η Ρόμα επέβαλε τον ρυθμό της. Στο 67΄ο Οσβάλντο έδωσε προβάδισμα στους τζιαλορόσσι, για να έρθει στο 81΄ο Μαρκίνιο και να γράψει το τελικό 3 - 1, δίνοντας μία πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του http://www.legaseriea.it/en/serie-a-tim/campionato-classifica

Από εκεί και πέρα, η Λάτσιο, αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους
του Europa League ήταν εντυπωσιακή απέναντι στην Παλέρμο. Με τον
Μίροσλαβ Κλόζε να σκοράρει δύο φορές (39΄ 82΄) και τον Καντρέβα στο
56΄να τον… πλαισιώνει, νίκησε 3 - 0 και πήρε τους τρεις βαθμούς

Τρίποντο και για την Νάπολι που ξεπέρασε με σκορ 2 - 1 την αντίσταση της Φιορεντίνα,. http://www.sscnapoli.it/client/render.aspx

Με νίκες προχώρησαν επίσης, η Πάρμα, 2 - 0 την Κιέβο, η Σαμπντόρια που
επικράτησε 2 - 1 της Σιένα αλλά και η Κατάνια, 3 - 2 την Τζένοα

Ισόπαλες 1 - 1 ήρθαν Κάλιαρι και Αταλάντα, στο άλλο βραδινό ματς της ημέρας

Νωρίτερα, η Γιουβέντους πέρασε χαλαρά με σκορ 4 - 1 από την έδρα της Ουντινέζε