Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου 2012

Αστέρας Τρίπολης - Πλατανιάς 2 - 1

Επιστροφή στις νίκες για τον Αστέρα, που κέρδισε απόψε με
2 - 1 τον Πλατανιά και έφτασε στις τρεις νίκες σε τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος. Ο Αστέρας ήταν καλύτερος από την Κρητική ομάδα και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση. Ο Αστέρας έλεγξε το ρυθμό του αγώνα από την αρχή, δημιούργησε ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, αλλά ο τερματοφύλακας του Πλατανιά Κηπουρός έδειξε καλά αντανακλαστικά σε δύο δυνατά σουτ του Ράγιος στο 20’ και στο 24’ αλλά και στο τετ α τετ με τον
Ντε Μπλάσις στο 21ο λεπτό, όταν ο Αργεντινός ποδοσφαιριστής του Αστέρα με όμορφη ατομική ενέργεια μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Πλατανιά και έκανε το διαγώνιο σουτ, αναγκάζοντας τον Κηπουρό να αποκρούσει με τα πόδια!

Το ίδιο συνέβη και στο 33’ όταν ο Ράγιος έβγαλε εκπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, αλλά το σουτ του Ντε Μπλάσις απέκρουσε και πάλι ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων. Ο Αστέρας προηγήθηκε στο 43ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Τσαμπούρη από δεξιά, ο Ντε Μπλάσις πάσαρε με κεφαλιά στον επερχόμενο Ράγιος που με πλασέ άνοιξε το σκορ (1 - 0) Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ισπανού ποδοσφαιριστή στο φετινό πρωτάθλημα και το πρώτο που δέχεται ο Πλατανιάς! http://www.dailymotion.com/embed/video/xtsnfh