Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2012

Αϊντχόβεν - Αλκμααρ ΑΖ67 5 - 1

Στους… πέντε ανέμους σκόρπισε την Αλκμααρ η Αιντχόβεν στο Φίλλιπς Στάντιον, στο σημαντικότερο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής στην Eredivisie.
Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την γρήγορη αποβολή του Ράινεν και ισοπέδωσαν με 5 - 1 τους αντιπάλους τους. Πρώτο γκολ για τον Φαν Μπόμμελ μετά την επιστροφή του, νίκη στις καθυστερήσεις και κορυφή για Τβέντε. Ο Ράινεν δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες σε δύο λεπτά
(7ο, 8ο) και τρία λεπτά αργότερα ο Μάταβζ άνοιξε το σκορ.
Η Αλκμααρ είχε σφυγμό και απάντησε στο 28’ με τον Μάχερ στέλνοντας τις ομάδες ισόπαλες στο ημίχρονο. Η καταιγίδα ξεκίνησε στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο με τον Μαρκ Φαν Μπόμμελ να σκοράρει για πρώτη φορά μετά την επιστροφή του στο Αϊντχόβεν στο 54’..
Ο Μαρσέλο έκανε το 3 - 1 στο 68ο λεπτό με τον Μάταβζ να σκοράρει ξανά για το 4 - 1 στο 83,’. Το τελικό 5 - 1 διαμόρφωσε ο Χάτσινσον στο 90’,. Μεγάλη νίκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για την Τβέντε που επιβλήθηκε με 1 - 0 της Φένλο με πέναλτυ του Φερ και έτσι έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας http://www.dailymotion.com/embed/video/xt7wnu