Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου 2012

8ος όμιλος, Μολδαβία – Αγγλία 0 - 5

Ο Φρανκ Λάμπαρντ σημείωσε δύο τέρματα και έφτασε τα 25 με το εθνόσημο! Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Αγγλία, που συνέτριψε εκτός έδρας με 5 - 0 τη Μολδαβία. Εξαιρετική εμφάνιση για την ομάδα του Ρόυ Χόγκσον, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φρανκ Λάμπαρντ, που σημείωσε τα δύο τέρματα και έφτασε τα 25 με την Εθνική Αγγλίας, ενώ το σκορ άνοιξε το πέναλτυ υπ’ αριθμόν 100 για τα λιοντάρια! Η υπόθεση νίκη είχε καθαρίσει ουσιαστικά ήδη από το πρώτο ημίχρονο, με μόλις από το 3’, ο Φρανκ Λάμπαρντ να δίνει το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ. Το πέναλτυ προήλθε από χέρι του Μολδαβού αμυντικού Μπολυγκάρου. Το δεύτερο γκολ ήρθε ξανά από τον Λάμπαρντ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ωραία σέντρα του Γκλεν Τζόνσον και την έστειλε με κεφαλιά στα δίχτυα. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, ήρθε και το 0 - 3 από τον Ντεφόε http://www.thefa.com/England/News/match-centre/2012/moldovavengland/moldova-england-report-070912

κλήθηκε να αντικαταστήσει τον τραυματία Ασλευ Κωουλ

Μολδαβία: Ναμάσκο, Αρμάς, Γκολοβατένκο, Επουρεάνου, Κόβαλτσουκ, Μπουλγκάρου, Ονίκα, Γκάτσαν, Σουβόρωφ (46’ Ντέντωφ)

Αγγλία: Χαρτ, Τζόνσον, Μπαιηνς, Λέσκωτ, Τέρρυ, Τζέραρντ (45’ Κάρικ) Μίλνερ, Λάμπαρντ, Κλέβερλι, Τσάμπερλαιν (58’ Γουωλκοτ) Ντεφό (68’ Γουέλμπεκ)