Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου 2012

Ανοίγει φτερά η Παρί, γκέλα η Μονπελιέ

Ευεργετική αποδείχθηκε η διακοπή της Ligue 1 για την Παρί Σαιν Ζερμαιν, αφού στην 5η αγωνιστική σημείωσε την παρθενική νίκη της στο Παρκ ντε Πρενς, με 2 - 0 επί της Τουλούζ. Ηττα στην έδρα της νεοφώτιστης Ρεμς για Μονπελιέ. Η μηχανή της Παρί Σαιν Ζερμαιν αρχίζει να παίρνει μπροστά και αυτή τη φορά η πιο ακριβή ομάδα στην ιστορία του γαλλικού πρωταθλήματος επικράτησε 2 - 0 της Τουλούζ στο Παρκ ντε Πρενς και προσέφερε για πρώτη φορά χαρά στους οπαδούς της στο Παρίσι. Ο Κάρλο Αντσελότι άφησε εκτός αποστολής τους Τιάγκο Σίλβα, Εσέκιελ Λαβέτσι και Γκρέγκορι φαν ντερ Βιλ, αφού δεν ήταν σε καλή φυσική κατάσταση, αλλά το ρόστερ της ήταν ακόμα κι έτσι πολλά επίπεδα πιο πάνω από αυτό του αξιόμαχου συνόλου του Αλλαιν Καζανοβά.Στο πρώτο ημίχρονο, πάντως,
οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν δυσκολίες, αλλά η λόμπα του Χαβιέρ Παστόρε με το
14ο τέρμα του σε 37 αγώνες στο γαλλικό πρωτάθλημα ( χρειάστηκε 69 στη Serie A
με την Παλέρμο για να φτάσει αυτό τον αριθμό τερμάτων ) έδωσε ώθηση στους Παριζιάνους. Στο 2ο ημίχρονο, η βολίδα του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς από τα τρια μέτρα
( το 22ο τέρμα του σε μεγάλο πρωτάθλημα μέσα στο 2012, πίσω μόνο από
Λιονέλ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο ) σφράγισε την επικράτηση της Παρί

Ο κατήφορος της Μονπελιέ δεν έχει τελειωμό. Η πρωταθλήτρια Γαλλίας ηττήθηκε 3 - 1 από τη Ρεμς στο Ογκίστ Ντελονέ και έχασε και τον Τζων Ουτάκα από τραυματισμό. Ο Νιγηριανός επιθετικός χτύπησε στο 26ο λεπτό και αντικαταστάθηκε από τον Σουλεημάν Καμαρά, αλλά είναι αμφίβολος για την πρεμιέρα του Champions League απέναντι στην Αρσεναλ. Οι νεοφώτιστοι κοίταξαν στα μάτια τους φιλοξενούμενους και προηγήθηκαν στο σκορ με τον Ντιέγο Ριγκονάτο στο 38ο λεπτό. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, μέχρι ο Ρενέ Ζιράρ ρίξει στο ματς τον Ρεμμυ Καμπελά στη θέση του εξαφανισμένου Εμμάνουελ Ερέρα. Στην επόμενη φάση,
ο Γάλλος επιθετικός ( έπαιξε δεξιά και ο Καρίμ Αΐτ Φανά πέρασε αριστερά, με τον Καμαρά φουνταριστό μετά την αλλαγή ) ισοφάρισε στο 55ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έψαξαν ξανά το προβάδισμα και στο 70' ο Κριστοφέρ Γκλομπάρ έκανε το 2 - 1,.
Στα επόμενα λεπτά, μάλιστα, η Ρεμς ήταν η πιο επικίνδυνη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και αυτή που εν τέλει έφτασε στο γκολ, με τον Γκαετάν Κουρτέ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα http://www.stade-de-reims.com/app/news/2062

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρί Σαιν Ζερμαιν - Τουλούζ 2 - 0 38' Παστόρε 68' Ιμπραχίμοβιτς
Ρεμς - Μονπελιέ 3 - 1
38' Ριγκονάτο 70' Γκλομπάρ 86' Κουρτέ - 55' Καμπελά