Κυριακή 12 Αυγούστου 2012

Σπόρτινγκ Λισσαβωνας - Ολυμπιακός 1 - 0

Κακός ήταν ο Ολυμπιακός στο φιλικό που έδωσε στην Πορτογαλία και ηττήθηκε 1 - 0 από τη Σπόρτινγκ Λισσαβωνας

Η πρώτη ήττα των ερυθρόλευκων στα φιλικά που έχει δώσει έως τώρα ήρθε απόλυτα φυσιολογικά, δεδομένης της κακής εμφάνισης που πραγματοποίησαν. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ δεν...μπήκε μέσα στο πνεύμα του αγώνα, ιδιαίτερα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι. Χωρίς να παίξουν σπουδαίο ποδόσφαιρο οι Πορτογάλοι πήραν τη νίκη χάρη στο γκολ του Ελίας στο 54ο λεπτό

Το 4 -4- 2 το οποίο επέλεξε ο τεχνικός του Ολυμπιακού μέχρι το 70ο λεπτό του αγώνα, με Τζιμπούρ-Μήτρογλου στην επίθεση και Μανιάτη, Φέησα στην μεσαία γραμμή, δεν είχε αποτέλεσμα καθώς οι ερυθρόλευκοι είχαν πρόβλημα στην ανάπτυξη και δεν μπορούσαν να φτάσουν στην περιοχή του Ρουί Πατρίτσιο. Στα τελευταία
15 λεπτά το σύστημα μετατράπηκε σε 4 -2-3- 1 και με την είσοδο του Κέβην Μιραλάς ο Ολυμπιακός ανέβηκε λίγο και προσπάθησε με καλύτερες επιλογές για την ισοφάριση http://www.naftemporiki.gr/sports/story?id=2221932

Οι συνθέσεις:

Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίσιο, Μπουλαρούζ, Βαν Βολσφίνκελ, Καπέλ (70΄ Ρινάουντο) Μάρκος Ρόχο, Καρίγιο (78΄ Σχάαρς) Αντριέν (70΄ Γεφρέν) Σεντρίκ, Ινσούα,
Ελίας (70΄ Μαρτίνς) Ζέλσον (78΄ Λαμπιάντ)

Ολυμπιακός: Κάρολ, Τοροσίδης, Παπάζογλου (82΄ Μανωλάς) Σιόβας, Χολέμπας, Φέησα, Μανιάτης (82΄ Μοδέστο) Αμπντούν (71’ Φετφατζίδης) Λυκογιάννης (60΄ Τάτος) Τζιμπούρ, Μήτρογλου (71΄ Μιραλάς)