Σάββατο 25 Αυγούστου 2012

1η αγωνιστικη.: Πήρε το βαυαρικό ντέρμπυ η Μπάγερν

Απόντος του τραυματία Φρανκ Ριμπερί, η Μπάγερν επικράτησε
3 - 0 της Γκρόιτερ Φιρτ και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο εφετινό πρωτάθλημα. Αγχώθηκε η Γκλάντμπαχ με τη Χόφενχαϊμ, σκόραρε ο Αντρέας Ιβανσιτς. Η ομάδα του Γιουπ Χάυνκες βρέθηκε αντιμέτωπη με ένα ιδιαίτερα παθιασμένο και ενθουσιώδες σύνολο, σταδιακά όμως κυριάρχησε και εν τέλει δεν δυσκολεύτηκε να φύγει με τη νίκη από την Trolli Arena. Το σκορ άνοιξε στο 43ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και καραμπόλα στα καρρέ του Γκρουν, από την οποία επωφελήθηκε ο Μυλλερ. Στο 59ο λεπτό ο Μάντζουκιτς προ κενής εστίας διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρόμπεν με σουτ στο 79ο λεπτό ( η μπάλα κόντραρε και σε αμυντικό ) Με νίκη επί της Αουγκσμπουργκ γιόρτασε την επιστροφή στην Bundesliga μετά από 15 χρόνια η Φορτούνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Ντυσσελντορφ ήταν ο Ντάνυ Σάχιν, ο οποίος σκόραρε στο 68' με δυνατό σουτ, μετά από κεφαλιά - πάσα του Κρούσσε και στο 79' με σουτ, έπειτα από νέα ασίστ του Κρούσσε. Ο Στέλιος Μαλεζάς αγωνίστηκε σε όλο το ενενηντάλεπτο

Σε μπελάδες λίγο έλειψε να βάλει την Γκλάντμπαχ η Χόφενχαϊμ

Τα πουλάρια προηγήθηκαν στο 33ο λεπτό με κεφαλιά του Χάνκε, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αράνγκο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν
στο 66' με κεφαλιά του Φιρμίνο σε άδεια εστία

.Τελικά εκείνος που έβγαλε από τη δύσκολη θέση τους γηπεδούχους ήταν ο Αράνγκο, ο οποίος σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 79' και διαμόρφωσε το 2 - 1

Με γκολ του Ανο Μπάλιτς στο 68ο λεπτό, η Νυρεμβέργη νίκησε το Αμβούργο στη HSV Arena μετά από ακριβώς 20 χρόνια ( 25 Αυγούστου 1992 )

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες για να προηγηθούν, έναντι μίας των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πάντως πήραν το τρίποντο μετά από φάση διαρκείας και κοντινή προσπάθεια του Γερμανού μέσου

Το μοναδικό ματς που δεν είχε νικητή ήταν αυτό μεταξύ της Φράιμπουργκ και της Μάιντζ. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, με την έναρξη του δευτέρου όμως, ο Κρούσσε βγήκε νικητής στο τετ α τετ
με τον Βέτκλο και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους

Η ομάδα του Τόμμας Τούτσελ, πάντως, ισοφάρισε στο 65' με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ του Ιβανσιτς και έσωσε το βαθμό χάρη στις επεμβάσεις του Βέτκλο