Δευτέρα 13 Αυγούστου 2012

Ξεκίνησε με κούπα η Σίτυ

http://content-mcdn.feed.gr/filesystem/images/20120813/low/assets_LARGE_t_881_105758954.JPG,. Οι πολίτες πανηγυρίζουν την κατάκτηση του Σούπερ Κυπέλλου Αγγλίας για πρώτη φορά μετά από 40 χρόνια,. Για πρώτη φορά έπειτα από 40 χρόνια, η Μάντσεστερ Σίτυ κατέκτησε το Σούπερ Κύπελλο Αγγλίας (Κομιούνιτυ Σιλντ» η τρέχουσα ονομασία του) νικώντας χτες την Τσέλσυ με
3 - 2, στο Βίλλα'ς Παρκ του Μπέρμιγχαμ. Με τρία γκολ μέσα σε 12 λεπτά στις αρχές του β' ημιχρόνου, η πρωταθλήτρια έφτασε σε μία δίκαιη νίκη, αν και βοηθήθηκε σημαντικά από το γεγονός ότι η Τσέλσυ (που είχε προηγηθεί στο σκορ) αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 42' λόγω αποβολής του Σέρβου διεθνούς αμυντικού της,
Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς. Οι σίτιζενς είχαν από την αρχή την πρωτοβουλία και τις φάσεις αλλά σε μία αντεπίθεση η Κυπελλούχος Αγγλίας (και Πρωταθλήτρια Ευρώπης) Τσέλσυ προηγήθηκε όταν ο Φερνάντο Τόρρες αξιοποίησε την ασίστ του Ραμίρες (40') http://filahtlos.blogspot.gr/2012/08/blog-post_2394.html

Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Ιβάνοβιτς αποβλήθηκε για σκληρό φάουλ στον συμπατριώτη του Αλεξάντρ Κολάρωφ και στο β' ημίχρονο η Σίτυ ήταν καταιγιστική.

Από λάθος του Τζων Τέρρυ, ο Γιάγια Τουρέ ισοφάρισε με βολέ από 20 μέτρα (53') με ατομική ενέργεια ο Κάρλος Τέβες πέτυχε το 2 - 1 (59') και ο Σαμίρ Νασρί έπειτα από μεταβίβαση του Κολάρωφ σημείωσε το τρίτο γκολ. Από λάθος του Ρουμάνου γκολκηπερ Κοστέλ Παντιλίμον (ο Τζόε Χαρτ έλειψε λόγω τραυματισμού)
ο Ράιαν Μπέρτραντ μείωσε για την Τσέλσυ (80') διαμορφώνοντας το τελικό σκορ

Ηταν μία ακόμα μεγάλη μέρα για τον σύλλογο και θα τη γιορτάσουμε. Δεν ξέρω αν αποδείξαμε ότι είμαστε οι καλύτεροι. Αυτό θα φανεί στη σαιζόν. Ο ανταγωνισμός θα είναι σκληρός και πρέπει να προσέξουμε. Σήμερα μας έκαναν δύο φάσεις και δεχτήκαμε δύο γκολ δήλωσε ο Βέλγος αρχηγός της Σίτυ, Βενσάν Κομπανί.

Η Σίτυ απέδειξε ότι είναι το φαβορί και στο φετινό πρωτάθλημα. Είμαι ευχαριστημένος γιατί μέχρι την αποβολή, την αντιμετωπίσαμε στα ίσια τόνισε ο τεχνικός της Τσέλσυ, Ρομπέρτο Ντι Ματέο http://www.bauleo.com/index.php/en/trendingtopic/127435/UK

Αμέσως μετά τη λήξη του τελικού, ανακοινώθηκε και το πρώτο (!) μεταγραφικό απόκτημα της Σίτυ γι' αυτό το καλοκαίρι. Πρόκειται για τον 21χρονο μέσο της Εβερτον, Τζακ Ρόντγουελ, ο οποίος κόστισε 19 εκατομμυρια ευρώ. Πρόκειται για έναν νεαρό, καλό Αγγλο διεθνή που θα μας βοηθήσει στο μέλλον σχολίασε ο Ρομπέρτο Μαντσίνι