Τρίτη 21 Αυγούστου 2012

Ρωσικό προβάδισμα

Η Σπαρτάκ Μόσχας πήρε προβάδισμα (2 - 1) έναντι της Φενέρ Μπαξε στην Μόσχα, στο πρώτο παιχνίδι των πλαιη οφφ του Τσάμπιονς Ληγκ.
Οι δευτεραθλητές Ρωσίας ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο. Τα γκολ παρόλα αυτά μπήκαν μέσα σε ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο μισό του αγώνα με τον Εμενίκε να κάνει το 1 - 0 στο 59’ μετά από ωραία παράλληλα σέντρα από αριστερά του Κομπάρωφ. Ο Ντιρκ Κάουτ απάντησε για λογαριασμό των Τούρκων έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Σωου πάσαρε με κεφαλιά την μπάλα και ο Ολλανδός επιθετικός την έσπρωξε απλά στα δίχτυα ισοφαρίζοντας το σκορ. Η χαρά της Φενέρ δεν κράτησε πάνω από τέσσερα λεπτά, αφού στο 69’ ο δημιουργός του πρώτου γκολ Κομπάρωφ, έγινε εκτελεστής και με ένα πολύ ωραίο μονοκόματο σουτ στην κίνηση μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μακ Γκίντι, έγραψε το τελικό 2 - 1 http://www.youtube.com/embed/IqHd7epGUpA