Σάββατο 11 Αυγούστου 2012

Viva Mexico!

Το Μεξικό έκανε τη μεγάλη έκπληξη στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων και με νίκη 2 - 1 επί της Βραζιλίας κατέκτησε το Χρυσό Μετάλλιο! Δύο γκολ ο Ορίμπε Περάλτα. Μία τεράστια έκπληξη η οποία για πολλούς θα κοστίσει στον Μάνο Μενέζες τη θέση του στον πάγκο της Σελεσάο ενόψει του Mundial του 2014 έγινε στο Γουέμπλευ μπροστά σε 86,.162 θεατές. Στον λάτιν τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, το Μεξικό πήρε προβάδισμα από νωρίς και τελικά πανηγύρισε την κατάκτηση του Χρυσού Μεταλλίου κόντρα σε μία ομάδα γεμάτη αστέρια παγκόσμιας κλάσης όπως οι Τιάγκο Σίλβα, Νευμάρ, Πάτο, Μαρσέλο και Χουλκ

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 29ο δευτερόλεπτο ο Ορίμπε Περάλτα μετά από λάθος του Ράφαελ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και ασίστ του Ακίνο, γκολ το οποίο είναι το πιο γρήγορο σε τελικό στην ιστορία των διοργανώσεων της FIFA. Η Βραζιλία είχε τον έλεγχο, ο Μενέζες έκανε κινήσεις από το πρώτο μέρος, βάζοντας τον Πάτο, όμως παρά τις ευκαιρίες το 0 - 1 για το Μεξικό παρέμενε. Στο 64' μάλιστα το αουτσάιντερ είχε δοκάρι και στο 75' πέτυχε και δεύτερο γκολ μετά από εκτέλεση φάουλ του Φαμπιάν από δεξιά και ωραία κεφαλιά του Περάλτα, ο οποίος
ήταν αμαρκάριστος στο πέναλτυ (2 - 0)

Παρά το σκορ που έμεινε μέχρι το 90' και κλείδωνε το Μετάλλιο για τους Μεξικάνους, οι Βραζιλιάνοι λίγο έλλιεψε να κάνουν την απόλυτη ανατροπή στις καθυστερήσεις, αφού πρώτα μείωσαν στο 91' με πλασέ του Χουλκ στο τετ α τετ με τον Κορόνα για το
(1 - 2) ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε σέντρα πάρε - βάλε από δεξιά στον Οσκάρ, ο οποίος ανενόχλητος από τη μικρή περιοχή έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

Ενταση υπήρξε στα τελευταία λεπτά στην ομάδα της Βραζιλίας, με τον Ζουάν να έχει αψιμαχία με τον Ράφαελ

Οι συνθέσεις

Βραζιλία (Μάνο Μενέζες): Γκάμπριελ, Τιάγκο Σίλβα, Μαρσέλο, Ράφαελ (85' Λούκας) Αλεξ Σάντρο (32' Χουλκ) Ζουάν, Οσκάρ, Σάντρο (71' Πάτο) Ρομούλο, Νευμάρ, Λεάντρο Νταμιάο

Μεξικό (Λουίς Τένα): Κορόνα, Σαλσίδο, Τσάβες, Ισραελ Χιμένες (81' Βίδριο) Μίερ, Ρέγιες, Φαμπιάν, Ακίνο (57' Πόνσε) Ερέρα, Ενρίκες, Περάλτα

Διαιτητής: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)