Δευτέρα 4 Μαρτίου 2013

Αστον Βίλλα - Μάντσεστερ Σίτυ 0 - 1

Στο παρελθόν δοκιμάστηκε η αφοσίωσή του στη Μάντσεστερ Σίτυ, όμως ο Τέβεζ έδειξε ότι στα δύσκολα θα δηλώνει παρών. Οπως το έκανε, και κόντρα στην Αστον Βίλλα, δίνοντας στους πολίτες τη νίκη με 1 - 0,. Στο πρόσφατο παρελθόν δοκιμάστηκε η πίστη και η αφοσίωσή του στη Μάντσεστερ Σίτυ, όμως ο Κάρλος Τέβεζ, έδειξε ότι πλέον, στα δύσκολα θα δηλώνει βροντερό παρών. Οπως το έκανε, δηλαδή και στο ματς με την Αστον Βίλλα, δίνοντας στους πολίτες τη νίκη με 1 - 0, για να επανέλθει στους 12 βαθμούς η διαφορά από την κορυφή.
Ο απάτσι με ψύχραιμο πλασέ από λάθος του Κλαρκ στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης στο Βίλλα Παρκ χάρισε στη Σίτυ τους τρεις βαθμούς,. Νέο πρόβλημα τραυματισμού για τον Τζακ Ρόντουελ που αποχώρησε αναγκαστικά στο 25ο λεπτό,.
Ο μακροβιότερος προπονητής του συλλόγου, στην ιστορία της παρουσίας του στην πρώτη κατηγορία του Αγγλικού Ποδοσφαίρου έγινε ο Ρομπέρτο Μαντσίνι, συμπληρώνοντας 125 εμφανίσεις στον πάγκο της ομάδας σε ματς πρωταθλήματος. Η Μάντσεστερ Σίτυ δυσκολεύτηκε να προσαρμοστεί στο ματς και να ελέγξει το χώρο του κέντρου, εκεί όπου η Αστον Βίλλα κατάφερε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης να κυκλοφορήσει τη μπάλα. Οσο και αν έψαχναν διαδρόμους οι χωριάτες, δεν έβρισκαν ούτε… ρωγμή για να ανοίξουν την αντίπαλη άμυνα και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 22ο λεπτό από στημένη φάση.
Ο Μπεντεκέ, από εκτέλεση κόρνερ, πήρε την κεφαλιά και είδε τον Τέβεζ να απομακρύνει πάνω στη γραμμή! Οι πολίτες, απάντησαν με ένα δυνατό σουτ του Ρόντουελ στο 23’ που πέρασε άουτ και λίγο αργότερα, ο Αγγλος μέσος άφησε τη θέση του στον Τζέκο, αποκομίζοντας πρόβλημα τραυματισμού. Η ομάδα του Μαντσίνι απέκτησε τον έλεγχο, ο Ζαμπαλέτα είχε δοκάρι στο 37’ και αφού οι Τέβεζ και Τζέκο δοκίμασαν τα ρεφλέξ του Γκουζάν, ο Αργεντινός τον εκτέλεσε από το λάθος του Κλαρκ στο 45’ για το 1 - 0,.  Aston Villa 0 Manchester City 1: Mancini's men made to toil for victory over strugglers   http://www.mcfc.co.uk/    http://www.avfc.co.uk/