Τετάρτη 13 Μαρτίου 2013

Μπάγερν - Aρσεναλ 0 - 2

Με γκολ στην αρχή και στο φινάλε η Aρσεναλ άγγιξε το θαύμα νικώντας 2 - 0 στο Μόναχο, η φλύαρη Μπάγερν ωστόσο πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League χάρη στο 3 - 1 του πρώτου αγώνα στο Λονδίνο. Η Aρσεναλ δεν πήγε στο Μόναχο σαν πρόβατο επί σφαγή. Είχε πλάνο ανατροπής και το υπηρέτησε σχεδόν άψογα. Ευνοήθηκε αναμφίβολα από το γρήγορο γκολ του Ζιρού στο 3', από πασα του Γουωλκοτ, ταυτόχρονα όμως έκλεισε τις διόδους προς την εστία του Φαμπιάνσκυ, αφήνοντας την Μπάγερν να έχει την ανούσια υπεροχή, η οποία απέφερε μόνο σουτ εκτός περιοχής. Κάποια εξ αυτών, από τον Λουίζ Γκουστάβο, τον Κρος ή τον Μυλλερ, ήταν όντως επικίνδυνα, όχι όμως τόσο ώστε να αναγκάσουν τον Φαμπιάνσκυ να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του. Εκεί ακριβώς κρυβόταν το μυστικό της προσπάθειας της Αρσεναλ. Δεν άφησε τους Βαυαρούς να πατήσουν την περιοχή και να εκμεταλλευτούν τη δεινότητα απέναντι στην εστία είτε του Μάντζουκιτς είτε του Γκόμεθ, ο οποίος αντικατέστησε τον Κροάτη στο δεύτερο ημίχρονο.
Η μόνη κλασσική ευκαιρία της γερμανικής ομαδας καταγράφηκε στο 68', όταν μετά την έμπνευση του Μυλλερ (τακουνάκι) ο Ρόμπεν νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Φαμπιάνσκυ. Από τη στιγμή που ούτε τότε η Μπάγερν σκόραρε, η Αρσεναλ άρχισε να παίρνει τα ρίσκα της. Ο Ζερβίνιο λάθεψε απέναντι στον Νόυερ στο 79', ο Κοσιελνί ωστόσο βρήκε εστία στο 85' και η ομάδα του Βενγκέρ απέκτησε δικαίωμα στο όνειρο. Το οποίο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν να γίνει εφιάλτης γι' αυτούς. Διαχειρίστηκαν το χρόνο και γλίτωσαν από ένα ανεπανάληπτο κάζο που θα τους έθετε εκτός διοργάνωσης,.# Τέλος η... ξηρασία για τον Ολιβιέ Ζιρού, ο οποίος σκόραρε μετά από 497 λεπτά,. # Για πρώτη φορά μετά την περίοδο 1995 - 1996 δεν βρίσκεται στα προημιτελικά του Champions League αγγλική ομάδα,. # Η Μπάγερν είχε υποστεί την τελευταία ήττα της στις 28 Οκτωβρίου 2012,. Πέρασαν 28 ματς ( επίσημα και φιλικά ) από τότε,.