Σάββατο 9 Μαρτίου 2013

Εβερτον – Γουίγκαν 0 - 3

Ιστορική πρόκριση για την Γουίγκαν, που επικράτησε 3 - 0 της Εβερτον και πέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Ενα εκρηκτικό τετράλεπτο έφτανε στη Γουίγκαν για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Εβερτον, της οποίας επικράτησε με 3 - 0 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, για πρώτη φορά στην ιστορία της. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους οι Μαιηνορ Φιγκερόα, Κάλουμ Μακ Μάναμαν και Ζόρντι Γκόμες. Ακυρώθηκε, ως οφ σάιντ, γκολ του Κέβην Μιραλάς στο 75ο λεπτό. Την πρόκρισή της στους 4 του Κυπέλλου Αγγλίας πανηγυρίζει η Γουίγκαν, η οποία αν και παλεύει για την παραμονή της στο πρωτάθλημα έκανε την έκπληξη στο Κύπελλο αποκλείοντας την Εβερτον του Νταιηβιντ Μόγιες. Τα ζαχαρωτά παρέταξαν μια άκρως ανταγωνιστική ομάδα, αφού όλοι τους οι παίκτες είναι βασικοί, ωστόσο έχασαν το έδαφος κάτω από τα πόδια τους μέσα σε τέσσερα λεπτά. Συγκεκριμένα, στο 30ο λεπτό ο Φιγκερόα έκανε το 1 - 0, με τους Μακ Μάναμαν και Γκόμες να διαμορφώνουν το τελικό σκορ δύο και τρία λεπτά αργότερα,. Η Εβερτον ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα θα μπορούσε να έχει προηγηθεί στο τρίτο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Μιραλάς ο Ντεστάν πήρε την κεφαλιά, αλλά είδε τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μιραλάς βρήκε χώρο και έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο σταμάτησε ο Σάρνερ με το πρόσωπο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να διακοπεί για λίγο ο αγώνας.

Αυτό το αναγκαστικό… τάιμ άουτ αφύπνισε τους παίκτες των φιλοξενουμένων, αφού στο 10ο λεπτό ο Μαλόνι σούταρε δυνατά με τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να απομακρύνεται. Από ‘κει και έπειτα δεν υπήρξε κάτι πολύ ουσιαστικό στο παιχνίδι.

Ομως από το 30ο λεπτό και μετά η Γουίγκαν έκανε το 3 - 0 μέσα σε τέσσερα λεπτά!

Αρχικά, ο Φιγκερόα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και ένα λεπτό μετά ο Μακ Μάναμαν επωφελήθηκε μιας λανθασμένης πάσας στην άμυνα και διπλασίασε τα τέρματα των latics. Σαν να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Μόγιες, στο 34’ ο Γκόμες έκανε το
3 - 0 με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή,. Everton 0 Wigan 3: Martinez's men reach FA Cup semi-final courtesy of quickfire goal rush    http://www.wiganlatics.co.uk/