Παρασκευή 15 Μαρτίου 2013

Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ - Ανζί 1 - 0

Με γκολ του Παπίς Σισσέ στην... εκπνοή, η Νιούκαστλ νίκησε με σκορ 1 - 0 την Ανζί στην Αγγλία και σε συνδυασμό με το 0 - 0 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε στους 8 του Europa League! Με γκολ του Παπίς Σισσέ στην τελευταία φάση του αγώνα, η Νιούκαστλ επικράτησε 1 - 0 της Ανζί και σε συνδυασμό με το 0 - 0 στη Ρωσία πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Γιουρόπα Ληγκ! Με αριθμητικό πλεονέκτημα αγωνίζονταν από το 55ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι λόγω της αποβολής του Καρσελά με δεύτερη κίτρινη κάρτα! Δοκάρι στο 88’ είχε η ομάδα του Γκους Χίντινγκ σε εκτέλεση φάουλ του Μπουσουφά. Με μια ευκαιρία για τους φιλοξενουμένους ξεκίνησε το παιχνίδι, ωστόσο το σουτ του Ετό μόλις στο 3ο λεπτό δεν βρήκε στόχο. Η Νιούκαστλ πήρε άμεσα την κατοχή της μπάλας και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους Ρώσους να προσπαθούν να χτυπήσουν στη αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν με τα σουτ των Μαρβω και Καμπάηγ, ενώ ενδιάμεσα η Ανζί είχε ακόμα μία καλή στιγμή με το Ντιαρά. Στο 37ο λεπτό ο Αλλαν Πάρντιου αναγκάστηκε να προχωρήσει σε αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Καμπάηγ δεν μπόρεσε να συνεχίσει και τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο πήρε ο Γκουτιέρεζ. Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με το 0 - 0 να παραμένει στον πίνακα του Saint James’ Park,. Με μια καλή στιγμή για τη Νιούκαστλ άρχισε το δεύτερο μέρος, αλλά ο Σισοκό δεν κατάφερε να νικήσει με τον κεφάλι τον Γκαμπούλωφ. Τα δεδομένα στο ματς άλλαξαν στο 55ο λεπτό, όταν ο Καρσελά αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και έδωσε στους γηπεδούχους το αριθμητικό πλεονέκτημα. Οι καρακάξες προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν, ωστόσο η πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων δεν
τους έδινε τη δυνατότητα να βρουν κενούς διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία.

Η ομάδα του Αλλαν Πάρντιου έμοιαζε μπλοκαρισμένη και έψαχνε το γκολ με μακρινά σουτ, όπως αυτό του Τιοτέ στο 76’,. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πάντως και ενώ όλη η Νιούκαστλ ήταν μπροστά η Ανζί είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Ο Eτό στο 82’ δεν κατάφερε να νοικήσει από πλάγια θέση τον Ελιοτ και ο Μπουσουφά στο 88’ σημάδεψε με εκτέλεση φάουλ το δοκάρι! Και εκεί που όλα έδειχναν παράταση ο Μαρβω βρήκε τον Παπίς Σισσέ και αυτός με κεφαλιά στην τελευταία φάση του αγώνα έκανε το 1 - 0 που έστειλε την ομάδα του στα προημιτελικά του Γιουρόπα Ληγκ!

Newcastle 1 Anzhi Makhachkala 0 (agg 1-0): Head boy Cisse leaves it late

Νιούκαστλ: Ελιοτ, Σαντόν, Steven Ταιηλορ, Εμπιβά, Αϊνταρά, Ανίτα