Πέμπτη 7 Μαρτίου 2013

Στεάουα Βουκουρεστίου - Τσέλσυ 1 - 0

Η Τσέλσυ, για ακόμα ένα ευρωπαϊκό ματς, δεν δικαιολόγησε τον τίτλο της Πρωταθλήτριας Ευρώπης. Ηττήθηκε 1 - 0 από τη Στεάουα στο Βουκουρέστι. Χωρίς καθαρή σκέψη και πληρώνοντας ένα λάθος, η Τσέλσυ ηττήθηκε 1 - 0 από τη Στεάουα στο Βουκουρέστι για τους 16 του Γιουρόπα Ληγκ. Ολα ανοιχτά, όσον αφορά την πρόκριση, αφού η κατάσταση εύκολα ανατρέπεται στο Λονδίνο. Οι παίκτες του Ράφα Μπενίτεθ, με ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από τα αντίπαλα καρρέ, έδειξαν παντελώς αποπροσανατολισμένοι από το στόχο τους. Η Στεάουα κατάφερε να σκοράρει με πέναλτυ στο 34ο λεπτό, από ανατροπή του Μπέρτραντ στον Ρουσέσκου, έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς τα καρρέ της και αν είχε εκμεταλλευτεί κάποια από τις αντεπιθέσεις του δευτέρου ημιχρόνου, θα μπορούσε να πάει στο Στάμφορντ Μπριτζ για τον επαναληπτικό με περισσότερες πιθανότητες πρόκρισης. Η 11άδα με την οποία παρατάχθηκε η Τσέλσυ, προετοίμασε αρκετούς για… τυπική διαδικασία, αλλά μόνο έτσι δεν ήταν το ματς στο Βουκουρέστι. Η Στεάουα, απέκτησε την κατοχή της μπάλας ευθύς εξ αρχής, διέκρινε ορισμένα κενά στην άμυνα των μπλε και προσπάθησε να τα εκμεταλλευτεί όσο το δυνατόν πιο σύντομα. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Τσιπτσίου βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, αλλά αστόχησε, ενώ οι Λονδρέζοι απάντησαν με κεφαλιά του Ιβάνοβιτς στο 24’,. Οι παίκτες του Μπενίτεθ δυσκολεύονταν να μπουν στο κλίμα της αναμέτρησης και οι γηπεδούχοι στο 34’ κέρδισαν πέναλτυ. Ο Μπέρτραντ ανέτρεψε τον Ρουσέσκου, ο τελευταίος ανέλαβε την εκτέλεση από την άσπρη βούλα και έκανε το 1 - 0,. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης θα μπορούσα να έχουν φέρει το ματς στα ίσια, στο 38’, αλλά ο Μπεναγιούν που βρέθηκε ολομόναχος απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα έπειτα από πανέξυπνη πάσα του Οσκαρ, είδε τον Ταταρουσάνου να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση στη δεξιά του γωνία,. Steaua Bucharest 1 Chelsea 0: Euro hopes in the balance   Overview   Report   Lineups   Commentary   Statistics   Photos