Τετάρτη 6 Μαρτίου 2013

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Ρεάλ Μαδρίτης 1 - 2

Ράφαελ Βαράν και Ράυαν Γκιγκς. Δύο παίκτες που τους χωρίζουν 19 χρόνια και 4 μήνες και οι οποίοι πρωταγωνίστησαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Ολντ Τράφορντ,. Στην ενέργεια και τις... αμυντικές αρετές των δυο στηρίχθηκαν οι τακτικές των προπονητών, οι οποίες αλληλοεξουδετέρωσαν τον αντίπαλο. Τα τάκλιν του κορυφαίου νεαρού στόπερ του κόσμου και του... Ουαλλού αμυντικού μέσου , ο οποίος έφτασε τα 1,.000 επαγγελματικά ματς στην καριέρα του, διασφάλισαν το μηδέν στις δυο εστίες ενός άρτια δουλεμένου αγώνα από τους Αλεξ Φέργκιουσον και Ζοζέ Μουρίνιο,. Το παιχνίδι, όπως αναμενόταν, ήταν μονότονο. Αμυνα οι κόκκινοι διάβολοι, κλείνοντας χώρους και διαδρόμους, επίθεση οι μερέγκες, αναζητώντας κενά και προσμένοντας σε λάθη αντιπάλων. Δεν ήρθαν και το ημίχρονο έκλεισε δίχως σκορ, με ελάχιστες φάσεις και μόνο ένα δοκάρι του Νεμάνια Βίντιτς να ξεχωρίζει,. Με την πρώτη φάση του 2ου ημιχρόνου, όμως, άλλαξαν όλα. Ο Νανυ εκμεταλλεύθηκε λάθος του Βαράν στο 48ο λεπτό και προκάλεσε το αυτογκόλ του Σέρχιο Ράμος, που έβαλε φωτιά στο ματς. Οι πρωτοπόροι της Premier League έκαναν ένα βήμα παραπάνω για την πρόκριση και κλείστηκαν στο γήπεδό τους για να διατηρήσουν το προβάδισμα, αλλά ο Τσουνεητ Τσακίρ είχε διαφορετική άποψη.

Ο Τούρκος διαιτητής απέβαλε λανθασμένα τον Νανυ σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Αλμπαρο Αρμπελόα και το παιχνίδι άλλαξε μορφή,.Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Ρεάλ 1 - 2   LIVE: Manchester United v Real Madrid - Πρωορος τελικος στο Μάντσεστερ