Παρασκευή 1 Μαρτίου 2013

Μπαρτσελωνα - Ρεάλ Μαδρίτης 1 - 3

Δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο και ένα... αλά Ρονάλντο γκολ του Βαράν έγραψαν μια σελίδα δόξας της Ρεάλ στο Καμπ Νόου της Βαρκελώνης. Η ομάδα του Μουρίνιο προκρίθηκε πανηγυρικά (3 - 1) στον τελικό του Copa Del Rey,. Ρυθμός απίθανος, ένταση στο κόκκινο, πάθος στο κατακόρυφο. Η μαγιά που έλειπε από έναν θεσμό που στην πραγματικότητα δεν απασχολεί καμμία από τις δυο αντιπάλους ήταν εκεί και το Καμπ Νόου πήρε φωτιά από την αρχή. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Λιονέλ Μέσι έχασε ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αλλά η εικόνα που ακολούθησε δεν ήταν αντίστοιχη. Οι φιλοξενούμενοι ξεπατίκωσαν τις βασικές ιδέες από την αντιμετώπιση της Μπαρτσελωνα από τη Μίλαν και γεύτηκαν τους καρπούς πολύ σύντομα. Συγκεκριμένα, στο 14ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο κέρδισε πέναλτυ από τον Γεράρδ Πικέ και σκόραρε για 6η σερί αναμέτρηση στο Καμπ Νόου (ρεκόρ) Οι Καταλανοί έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν σε ακόμα ένα παιχνίδι, απέναντι σε μία ομάδα που στήθηκε υποδειγματικά στην άμυνά της και εφ όσον ο διαιτητής δεν καταλόγισε καθαρό πέναλτυ υπέρ του Πέδρο σε σπρώξιμο του Τσάμπι Αλόνσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλον ουσιαστικό τρόπο για να απειλήσουν,.