Δευτέρα 11 Μαρτίου 2013

Πανιώνιος—Ατρόμητος 1—0

Το γκολ του Λεωνίδα Καμπάνταη παραβίασε την εστία του Ατρόμητου μετά από 489 λεπτά και ο Πανιώνιος νίκησε 1 - 0 στη Νέα Σμύρνη για την 25η αγωνιστική κάνοντας άλμα παραμονής στη μεγάλη κατηγορία. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι που είχαν κλασσικές ευκαιρίες,. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, τουλάχιστον κατά το πρώτο 45λεπτο. Οι δύο ομάδες έδωσαν αρχικά προτεραιότητα στο ανασταλτικό κομμάτι με προφανή στόχο να μην δεχτούν γκολ νωρίς, από το 20΄ και μετά όμως αμφότερες αποφάσισαν να πάρουν τα ρίσκα τους.

Ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που πήρε πρώτη μέτρα στο γήπεδο και πίεσε την αντίπαλη άμυνα που ήταν ευάλωτη στο λάθος βγάζοντας μάλιστα και ευκαιρίες με κορυφαία το δοκάρι από πλεονεκτική θέση του Ουντότζι στο 37΄ Και ο Πανιώνιος όμως επισκέφθηκε με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή. Παρά το γεγονός ότι ο Σάμαρης δεν πήρε πρωτοβουλίες, ο Ιστορικός, με κύριο άξονα τον Γουνδουλάκη, αύξησε την πίεση του άγγιξε το γκολ με τον Καμπάνταη στο 33΄ Το τέμπο του αγώνα ανέβηκε στην επανάληψη. Χωρίς να αλλάξουν κάτι δραστικά στον τρόπο παράταξής τους, οι δύο ομάδες ζήτησαν πιο έντονα το γκολ με νικητή σ΄αυτό το ... κυνήγι τον Πανιώνιο ο οποίος στο 58΄μετά από εξαιρετική ενέργεια και πασα του Κολοβού και σουτ στην κίνηση του Καμπάνταη άνοιξε το σκορ.  http://www.panionios.gr/

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Γουνδουλάκη, χρυσός σκόρερ ο Καμπάνταης αλλά οι φίλαθλοι της κάθε ομάδας πηγαίνουν στο γήπεδο για να βλέπουν ενέργειες όπως αυτή του Κολοβού στη φάση του γκολ του Πανιωνίου. Η περιστροφή ντρίπλα του νεαρού ήταν βγαλμένη από τα καλύτερα ποδοσφαιρικά όνειρα. Στις καθυστερήσεις, Γουνδουλάκης, Σάμαρης και Ντούνης έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για το 2 - 0, αλλά ο Ράντμαν κράτησε τις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων Πανιώνιος-Ατρόμητος 1-0

Πανιώνιος - Ατρόμητος 1 - 0         58' Καμπάνταης
Γήπεδο: Νέας Σμύρνης
Διαιτητής: Μάνταλος (Αθηνών)
Βοηθοί: Ταρανάς (Αθηνών) Τσολάκης (Αθηνών)
Πανιώνιος (Παναγόπουλος): Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Αυλωνίτης,