Σάββατο 16 Μαρτίου 2013

Εβερτον – Μάντσεστερ Σίτυ 2 - 0

Η Εβερτον γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 11α γενέθλια του Μόγιες στον πάγκο της ομάδας, αφού όχι μόνο επικράτησε της Σίτυ 2 - 0, αλλά ανέβηκε και στην πέμπτη θέση που οδηγεί σε ευρωπαϊκή έξοδο! Την πιο γλυκιά τούρτα ετοίμασαν οι παίκτες της Εβερτον στον Νταιηβιντ Μόγιες για τα 11 χρόνια του στον πάγκο της ομάδας, με τον Λίον Οσμαν να κερνά ένα υπέροχο γκολ τον προπονητή του στο 2 - 0 κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτυ. Και άλλο χαμένο έδαφος για τους πολίτες, ακυρώθηκε τέρμα του Κέβην Μιραλάς! Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγωνα, έπνιξαν τη Σίτυ με το συνεχές πρέσινγκ και κατάφεραν να προηγηθούν με ένα γκολ για Οσκαρ, πριν έρθει ο Νίκιτσα Γιέλαβιτς να κάνει το τελικό 2 - 0,. Η Σίτυ έχασε και άλλο έδαφος στο κυνήγι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, κάτι που φέρνει τη φετςινή κούπα της Πρέμιερ Ληγκ ακόμη πιο κοντά στο Old Trafford. Διάθεση υπήρχε, πάθος επίσης, τακτική καμμία – όμως - Εβερτον και Σίτυ έδωσαν ιδιαίτερα γρήγορο τέμπο στο ματς, με τους γηπεδούχους να πιέζουν συνεχώς και να μην επιτρέπουν στους πολίτες να κάνουν το παιχνίδι τους. Ωστόσο, και οι ίδιοι δεν είχαν ξεκάθαρο τρόπο ανάπτυξης, με αποτέλεσμα οι φάσεις να έρχονται από μακρινά σουτ ή μετά από προσωπικές ενέργειες. Η Εβερτον θα μπορούσε να είχε προηγηθεί νωρίτερα, αλλά το γκολ του Κέβην Μιραλάς ακυρώθηκε ως οφ σάιντ, μεταφέροντας τους πανηγυρισμούς για λίγα λεπτά αργότερα. Το τέρμα του Οσμαν στο 32΄ έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με την Εβερτον να συνεχίζει το πρέσινγκ και στην επανάληψη. Από την πλευρά της η Σίτυ είχε κάποιες ευκαιρίες, όχι όμως κλασσικές, και δεν κατάφερε να πατήσει περιοχή ούτε στο τελευταίο μισάωρο, όταν και αγωνίζονταν με παίκτη παραπάνω εξ αιτίας της δίκαιης αποβολής του Στηβεν Πίενααρ. Το ματς ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ ακόμη πιο έντονα στα τελευταία λεπτά και τον Γιέλαβιτς να σημειώνει ακόμη ένα όμορφο τέρμα,.  Everton 2 Manchester City 0: Is this the moment that handed Man United the title? Fellaini handles in the area but ref Probert bottles big decision by awarding a free-kick as 10-man Toffees seal win