Δευτέρα 4 Μαρτίου 2013

Απόλλων Σμύρνης - Εργοτέλης 2 - 1

Ο Απόλλων Σμύρνης αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπυ κορυφής με αντίπαλο τον πρωτοπόρο Εργοτέλη και μείωσε στους τρεις βαθμούς τη μεταξύ τους διαφορά, επικρατώντας 2 - 1 στη Ριζούπολη για την 25η αγωνιστική της Football League,. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και με δυο γκολ μέσα σε επτα  λεπτά πήραν σημαντικό προβάδισμα στο 1ο ημίχρονο. Μετά από ένα αναγνωριστικό 20λεπτο, ο Γιάννης Κατσίκης εκτέλεσε εύστοχα ένα φάουλ από δεξιά και άνοιξε το σκορ. Λίγο αργότερα, μία εξαιρετική ομαδική προσπάθεια έφερε τον Μιχάλη Μανιά σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και ο 23χρονος επιθετικός έγραψε το 2 - 0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 2ο ημίχρονο ο Σίνισα Γκόγκιτς έκανε ορισμένες παρεμβάσεις από τον πάγκο, ρίχνοντας στο ματς τον Βαλάντη Κοζορώνη και στο 49ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ μετά από ριμπάουντ του Καλίλ Λαμπίν. Οι Κρητικοί ανέβασαν στροφές στο 2ο μέρος, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά ο Γιώργος Γουμάγιας δεν μάζεψε ξανά την μπάλα από την εστία του και το 2 - 1 διατηρήθηκε μέχρι τέλους,. Δεύτερος ο Απόλλων Σμύρνης - Β Εθνική - SPORT 24

LIVE: ΑΠΟΛΛΩΝ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 2-1 - A-Sports

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Διαμαντής,