Κυριακή 10 Μαρτίου 2013

Νιούκαστλ - Στόουκ Σιτυ 2 - 1

Η Νιούκαστλ, αφού πρώτα είδε τον… Χάρο με τα μάτια τηε, κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς με τη Στόουκ Σιτυ και με το γκολ του Παπίς Σισσέ στις καθυστερήσεις να πάρει τη νίκη με σκορ 2 - 1 που την απομάκρυνε ακόμα περισσότερο από τις περιπέτειες της ουράς τους βαθμολογικού πίνακα.
Ο Γουωλτερς από το σημείο του πέναλτυ έδωσε στο 67’ το προβάδισμα στους Trotters, ο Καμπάιγ έξη λεπτά αργότερα εφερε το ματς στα ίσια και ο επιθετικός από τη Σενεγάλη έδωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το έναυσμα για έξαλλα πανηγύρια στο κόσμο που είχε γεμίσει το Saint James’ Park,. Με αυτήν τη νίκη, η ομάδα του Aλλαν Πάρντιου έφτασε τους 33 βαθμούς και ισοβαθμεί πλέον με τη σημερινή της αντίπαλο, αλλά και τις Γουέστ Χαμ, Φούλαμ και Νόργουιτς στη 10η θέση του πίνακα. Χωρίς τη σπουδαία φάση κύλησαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μετά το δεκάλεπτο, η Νιούκαστλ ήταν αυτή που ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο οι προσπάθειες των Σισοκό και Καμπάιγ δεν βρήκαν στόχο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το… πάνω χέρι στο παιχνίδι, με τους Γκουφράν και Σισσέ κύριους εκφραστές των επιθέσεών τους. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για πέναλτυ σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις τους στην εστία του Ελιοτ, λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους, οι καρακάξες αύξησαν την πίεση, αλλά ο Γκουφράν δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ καμμία από τις δύο πολύ καλές στιγμές που είχε, με το 0 - 0 να μένει με την συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου,.  Newcastle 2 Stoke 1: Cisse grabs win at the death after Walters finally nets from the spot   http://www.nufc.co.uk/