Πέμπτη 21 Μαρτίου 2013

Ιταλία - Βραζιλία 2 - 2

Νικητή δεν είχαμε, θέαμα όμως αρκετό! Βραζιλία και Ιταλία πέτυχαν ωραία τέρματα και έμειναν στο 2 - 2, με την σκουάντρα ατζούρα να επιστρέφει στο δεύτερο μέρος με γκολάρα Μπαλοτέλι! Προβάδισμα δύο γκολ είχε η σελεσάο, προτού επιστρέξουν οι γείτονές μας στο δεύτερο μέρος. Με μαύρα περιβραχιόνια αγωνίστηκαν οι Ιταλοί, στην μνήμη του εκλιπόντα Πιέτρο Μενέα,. Στην Γενεύη και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με όρεξη στην επίθεση και τους Ζούλιο Σέζαρ και Μπουφόν να κρατούν το μηδέν με ωραίες επεμβάσεις στα πρώτα λεπτά. Αν και η Ιταλία στεκόταν καλύτερα στον αγωνιστικό χωρο, στο 33’ η Βραζιλία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Φρεντ. Και αφού τόσο ο Μπαλοτέλι, όσο και ο Πίρλο έχασαν μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, ήρθε η τιμωρία από την σελεσάο. Ο Νευμάρ επωφελήθηκε το λάθος των Ιταλών, βγήκε γρήγορα στην κόντρα και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Οσκαρ, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 2 - 0! Το δεύτερο μέρος ήταν μια διαφορετική… ιστορία.

Brazil 2 Italy 2: Couldn't do it for Man City, but Balotelli can't stop scoring for club AND country as latest stunner eclipses Oscar     http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/

Η σκουάντρα ατζούρα ξεκίνησε την δική της αντεπίθεση. Ο Ντανιέλε Ντε Ρόσσι στο
54’ έκανε το δυνατό σουτ, χωρίς να δώσει περιθώριο αντίδρασης και μείωσε σε 2 - 1,.

Αυτό ήταν μόνο η αρχή, καθώς το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μάριο Μπαλοτέλι τρία λεπτά αργότερα. Πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, σούταρε και την έστειλε να αναπαυθεί στην εστία της Βραζιλίας με εξαιρετικό τρόπο για το 2 - 2! Οι δύο προπονητές έκαναν πολλές αλλαγές, με τους Ιταλούς να είναι αυτοί που φαίνονταν πιο απειλητικοί, ωστόσο οι Ελ Σαραουΐ και Μοντολίβο δεν κατάφεραν να βρουν στόχο με το σκορ να μην αλλάζει ως το τέλος,. Brazil vs Italy 2:2 MATCH HIGHLIGHTS

Ιταλία: Μπουφόν, Μάτζο, Μπονούτσι, Μπαρτζάλι, Ντε Τσέλιε (74' Αντονέλι)