Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Κιλμάρνοκ - Χιμπέρνιαν 2 - 4

Χιμπέρνιαν και Νταντη Γιουνάιτεντ πήραν τα άλλα δύο εισιτήρια για τα ημιτελικά του κυπέλλου Σκωτίας και μαζί με τις Σέλτικ και Φωλκερκ συνθέτουν την τετράδα. Με πρωταγωνιστή τον Γκρηφιθς, που πέτυχε χατ - τρικ (15’ 82’ 89’ πεναλτυ) η Χιμπέρνιαν νίκησε 4 - 2 την Κιλμάρνοκ μέσα στο Ράγκμπυ Παρκ και πήρε πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Σκωτίας. Το τέταρτο γκολ σημείωσε ο Ντον (39’) ενώ οι ηττημένοι, που ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπάρμπουρ (87’) είχαν ισοφαρίσει προσωρινά σε 2 - 2 με τους Νταιητον (26’) και Χέφερναν
(72’ πεναλτυ) Στον άλλο προημιτελικό της ημέρας, η Νταντη Γιουνάιτεντ ξεπέρασε το εμπόδιο της Νταντη, την οποία νίκησε με σκορ 2 - 1 μέσα στο Ντενς Παρκ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με τον Μακ Λην, αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση οχτώ λεπτά αργότερα από τον Μακ Αλιστερ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μακάυ - Στηβεν στο 35’,.
Η κλήρωση των ημιτελικών, που επίσης είναι νοκ άουτ, θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα (4/ 3, 14:30) και οι αναμετρήσεις θα διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο 13 - 14 Απριλίου. Ο μεγάλος τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 26 Μαΐου 2013 στο Χάμπντεν Παρκ της Γλασκώβης,.http://www.dundeeunitedfc.co.uk/