Σάββατο 23 Μαρτίου 2013

Β΄ Κατηγορια: 29η αγωνιστική

Εθνικός Γαζώρου - Πανσερραϊκός 0 - 1

( 78' αυτογκολ Μερεσιώτης ) Ο Πανσερραϊκός, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του ως φιλοξενούμενος στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, επικράτησε 1 - 0 του Εθνικού Γαζώρου και εδραιώθηκε στην επτάδα της Football League,. Τα λιοντάρια δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευθούμ τα πολλά φάουλ που έκαναν οι παίκτες του φιλοξενούμενοι στα όρια της περιοχής, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να λήξει 0 - 0,. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μιχάλης Γρηγορίου πέρασε τον Αλεξάνταρ Σίμιτς στον αγωνιστικό χώρο και στο 73ο λεπτό λίγο έλειψε να δικαιωθεί, αφού το σουτ του τελευταίου τράνταξε το δοκάρι του Γιώργου Βαλσαμάκη., Το παιχνίδι όδευε προς την ολοκλήρωσή του και ο Πανσερραϊκός δεν φάνταζε ικανός να σκοράρει, όμως, η τύχη ήταν με το μέρος του. Το ρολόι σημάδευε το 78ο λεπτό όταν ο Αλέξανδρος Τσούτσης έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Κώστα Μερεσιώτη, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Εθνικού Γαζώρου.  http://www.epae.org/default.fds?langid=1

Ηρακλής - Απόλλων Σμύρνης 0 - 1

( 21' Μανιάς ) Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι με αρκετή ένταση, ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε 1 - 0 του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο με γκολ του συνήθη Μιχάλη Μανιά και επανήλθε στην κορυφή της Football League,. O Απόλλων αποζημιώθηκε για το πολύ καλό του ξεκίνημα με ένα γρήγορο γκολ. Το ρολόι σημάδευε το 21ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Ηλίας Τσιλιγκίρης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Μιχάλης Μανιάς άνοιξε το σκορ στο Καυτανζόγλειο,. Οσο περνούσε η ώρα ο Ηρακλής ανέβαζε την απόδοσή του και στο 49ο λεπτό το εκπληκτικό σουτ του Ντάνυ Λόπεθ τράνταξε το δοκάρι του Γιώργου Γουμάγια, ο οποίος ακούμπησε και λίγο την μπάλα.,

Η ένταση και οι αποδοκιμασίες των οπαδών του γηραιού δεν έλειψαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Οι αμυντικοί του Απόλλωνα βρέθηκαν σε καλή μέρα και κράτησαν με σχετική άνεση το πολύτιμο προβάδισμα που φέρνει την ομάδα τους
στην κορυφή της Football League ( εκκρεμεί ο αγώνας Καβάλα - Εργοτέλης )