Κυριακή 10 Μαρτίου 2013

Αγιαξ - Τσβόλε 3 - 0

Ο Αγιαξ εκμεταλλεύθηκε τη νέα απώλεια της Αϊντχόβεν και μετά την άνετη νίκη επί της Τσβόλε με
3 - 0 πέρασε μόνος στην κορυφή της Eredivisie. Σε απόσταση αναπνοής η Φέγενορντ που ξεπέρασε το εμπόδιο της Ρόντα
(1 - 0) Λίγα λεπτά χρειάστηκε ο Αγιαξ για να μπει σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση με την Τσβόλε και να βάλει πλώρη για την κορυφή. Στο 19' ο Κόλμπεην Σίγκθορσον άνοιξε το σκορ με σουτ από τα δεξιά και στο 26' ο Σιμ ντε Γιονγκ έκανε το 2 - 0 με κοντινή προσπάθεια. Η ομάδα του Φρανκ ντε Μπουρ σημείωσε τρίτο γκολ ( στο 80' με τον Ντερκ Μπούριχτερ που είχε περάσει ως αλλαγή ) και αναρριχήθηκε για πρώτη φορά εφέτος στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ απομένουν 8 αγωνιστικές για το φινάλε,. Το 20ό γκολ του Γκρατσιάνο Πελέ στην Eredivisie χάρισε στην Φέγενορντ τη νίκη επί της Ρόντα (1 - 0) και, πλέον, η ομάδα του συγκατοικεί στη 2η θέση της βαθμολογίας με την Αϊντχόβεν. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Μπαρτ Μπίμανς περιόρισε τον Πελέ, αλλά στο 30ό λεπτό ο Ρούμπεν Σχάκεν έβγαλε τη σέντρα και ο Ιταλός γκολτζής άνοιξε το σκορ με κεφαλιά,. Η Ρόντα έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στα πρώτα λεπτά ζήτησε πέναλτυ σε ανατροπή του Σενχαρίμπ Μαλκί από τον Μπρούνο Μάρτινς Ιντί,.  Χέρενβεν - Αϊντχόβεν 2 - 1   Γκρόνιγκεν - Μπρέντα 1 - 1