Σάββατο 16 Μαρτίου 2013

Ντεπόρτιβο Λα Κορούνια - Θέλτα 3 - 1

Ενα διαφορετικό πρόσωπο έδειξε η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, η οποία πήρε μία πολύ σημαντική νίκη (3 - 1) απέναντι στην Θέλτα. Με παίκτη λιγότερο έπαιζαν από το 44’ οι φιλοξενούμενοι. Τέλος στο αρνητικό σερί χωρίς νίκη έβαλε η Λα Κορούνια, η οποία κατάφερε μετά από εννιά αγωνιστικές να πάρει τους τρεις βαθμούς και – μάλιστα – με εμφατικό τρόπο. Η Ντεπορτίβο επικράτησε με σκορ 3 - 1 της Θέλτα και συνεχίζει τη μάχη που δίνει για παραμονή στη Primera Division, έστω και αν οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος της. Με παίκτη λιγότερο έπαιζαν περίπου ένα ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, αφού στο 44’ αποβλήθηκε ο Αϊθάμι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9’ ο Ρίκυ και στην επανάληψη ήταν εμφανής η υπεροχή των γηπεδούχων, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή που υπήρξε στο πρώτο μέρος. Στο 64’ διπλασίασε τα τέρματα της Ντεπόρτιβο ο Συλβιο και δεκαπέντε λεπτά αργότερα ο Σαλομάο πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του. Το μοναδικό τέρμα της Θέλτα σημείωσε ο Πάρκ στο 80’, Μπορεί τα πράγματα για την Ντεπορτίβο να παραμένουν δύσκολα, όμως θεωρείται σίγουρο ότι αυτό το αποτέλεσμα θα της δώσει… φτερά για τη συνέχεια,. http://www.celtavigo.net/