Παρασκευή 22 Μαρτίου 2013

Ισραήλ - Πορτογαλία 3 - 3

Το βαθμό της ισοπαλίας έδωσε ο Κοεντράο στο 93΄στην αναμέτρηση της Πορτογαλίας κόντρα στο Ισραήλ, κρατώντας την ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Το φιλί της ζωής που κράτησε την Πορτογαλία ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης έδωσε ο Φάμπιο Κοεντράο.
Ο άσσος της Ρεάλ, σκόραρε στο 93’ της αναμέτρησης κόντρα στο Ισραήλ (3 - 3) στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του έκτου ομίλου της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ 2014 και έδωσε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας. Η Πορτογαλία γλυτωσε τα χειρότερα, αφού δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του αγώνα φλέρταρε με έναν πρόωρο αποκλεισμό από την τελική φάση, αφού βρισκόταν πίσω 3 - 2 από το Ισραήλ. Ο Κοεντράο, όμως, σε ρόλο σωτήρα έκανε το 3 - 3 στο 93’ λεπτό και έφερε τους Πορτογάλους στους οκτώ πόντους μετά από πέντε αγώνες. Ωστόσο, οι Ιβηρες διεύρυναν το αρνητικό σερί τους, αφού ακόμη δεν έχουν γευτεί τη νίκη στην προκριματική αυτή φάση., Οι Πορτογάλοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης με τον Αλβες. Το Ισραήλ χρειάστηκε 22 λεπτά για να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια, αφού στο 24’ ο Χέμμεντ έκανε το 1 - 1,. Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχτηκε σε θρίλλερ με τον Γκλερσον να κάνει το
3 - 1 στο 70’, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Πόστιγκα μείωσε σε 3 - 2 για
του Πορτογάλους που ακόμη δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα,.

Στις καθυστερήσεις ο Κοεντράο έκανε το 3 - 3, ενώ δευτερόλεπτα πριν είχε δοκάρι,.

Εκτος όμιλος          22 /3/ 2013            Ισραήλ - Πορτογαλία 3 - 3

( 24' Χέμμεντ 39' Μπεν Μπασάτ 70' Γκέρσον - 2' Αλβες 72' Πόστιγκα 90+3' Κοεντράο )

Λουξεμβούργο - Αζερμπαϊτζάν ()                 Βόρειος Ιρλανδία - Ρωσία ( αναβληθηκε)

Βαθμολογία     1) Ρωσία 12 (8 - 0)   2) Ισραήλ 8 (13 - 8)   3) Πορτογαλία 8 (9 - 6)
4) Βόρειος Ιρλανδία 3 (3 - 5)    5) Αζερμπαϊτζάν 2 (2 - 6)   6) Λουξεμβούργο 1 (2 - 12)