Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Σαιντ Ετιέν - Νις 4 - 0

Ονειρα Champions League μπορεί να κάνει η Σαιντ Ετιέν, που διέσυρε με 4 - 0 τη Νις για την 27η αγωνιστική του Σαμπιονά και πέρασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Πέντε (!) αποβολές στο Μπαστιά - Αζαξιό,. Σεντόνι με… αστεράκια έχουν αρχίσει να σκέφτονται στη Σαιντ Ετιέν. Οι στεφανουά, που βρίσκονταν στην πέμπτη θέση πριν τη διεξαγωγή της 27ης αγωνιστικής του Σαμπιονά, ξεπέρασαν το εμπόδιο της Νις, την οποία συνέτριψαν με σκορ 4 - 0 στο Ζοφρουά Γκισάρ και προσπέρασαν τόσο την αντίπαλό τους, όσο και τη Μαρσέιγ (έχει ματς λιγότερο) στην κούρσα για το τρίτο εισιτήριο για το Champions League. Μόλις στο 7ο λεπτό, η Σαιντ Ετιέν πήρε το προβάδισμα με πέναλτυ του πρώτου σκόρερ, Πιέρ - Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, που πέτυχε το 15ο φετεινό γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ το έργο της έγινε πιο εύκολο, καθώς η Νις έμεινε στο 24’ με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Εϊσερίκ με απ ευθείας κόκκινη κάρτα. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε… πάρτυ! Στο 60’ και στο 74’ βρήκε δίχτυα ο Μπραντάο και ενδιάμεσα (70’) σκόραρε ο Μολώ, διαμορφώνοντας το τελικό 4 - 0,.

Τη δεύτερη έκπληξη της αγωνιστικής, μετά τη νίκη 1 - 0 της Ρεμς επί της
πρωτοπόρου Παρί Σαιν Ζερμαιν, έκανε η Νανσυ, που νίκησε 2 - 1 εκτός