Σάββατο 16 Μαρτίου 2013

Μπαστιά - Λιων 4 - 1

Μετά την γκέλα της Μαρσέιγ την Παρασκευή, ήρθε η βαριά ήττα της Λιων με 4 - 1 από την Μπαστιά να δώσει ακόμη ένα δώρο για τον τίτλο στην πρωτοπόρο Παρί Σαιν Ζερμαιν,. Πάει να το πάρει πιο εύκολα απ’ όσο θα φανταζόταν η Παρί Σαιν Ζερμαιν. Γιατί δεν έφτανε το δώρο της Μαρσέιγ την Παρασκευή, ήρθε και η συντριβή της Λιων σήμερα με 4 - 1 από την Μπαστιά για να δώσει ακόμη πιο… ελευθερία στους πρωτευουσιάνους. Στο 45’ ο Τοβέν έβαλε μπροστά την Μπαστιά, με τον Λυσάντρο Λόπεζ να ισοφαρίζει για τους λιονέ στο 54’,. Ωστόσο, στην συνέχεια ήρθε η κατάρρευση. Ο Μοντέστ – μόλις δύο λεπτά αργότερα - έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Τοβέν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε αέρα δύο γκολ,. Το τελικό 4 - 1 και τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Καζρί τρία λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού,. Ετσι, η Παρί Σαιν Ζερμαιν, έχοντας και ματς λιγότερο, βρίσκεται στο +4 από την Λιων και στο +6 από την Μαρσέιγ,.http://www.sc-bastia.net/

Παρασκευή, 15/ 3  Μαρσέιγ - Αζαξιό 0 - 0       Μαρσέιγ - Αζαξιό 0 - 0

Σάββατο, 16/ 3   Μπαστιά - Λιων 4 - 1

( 45' 61' Τοβέν 56' Μοντέστ 87' Καζρί - 54' Λυσσάντρο Λόπεζ )