Σάββατο 16 Μαρτίου 2013

Σέλτικ - Αμπερντην 4 - 3

Η Σέλτικ βρέθηκε να χάνει 3 - 1 από την Αμπερντην αλλά το γύρισε στο τελικό 4 - 3 με τον Σαμαρά να σκοράρει στο 94΄και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του. Το παιχνίδι της Σέλτικ με την Αμπερντην ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος της Σκωτίας αφού στο 1ο λεπτό ο Κόμμονς σκόραρε και έκανε το 1 - 0,. Ομως η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους. Ο Βέρνον στο 45΄ισοφάρισε, δίνοντας το έναυσμα για την αντεπίθεση. Στο 53΄και στο 60΄ο Μάγκενις σκόραρε και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 3 - 1, αφήνοντας την Σέλτικ να ψάχνει μία… επική ανατροπή. Στο 68΄ο Μάλγκροου μείωσε σε 3 - 2 ενώ στο 87ο λεπτό ο Χούπερ έφερε το ματς στα ίσια για την Σέλτικ (3 - 3) Το πιο… δύσκολο το πήρε πάνω του ο Σαμαράς. Ο διεθνής επιθετικός στο 94ο λεπτό πέτυχε ένα εκπληκτικό και νικητήριο γκολ για την ομάδα του γράφοντας το τελικό 4 - 3 με ψαλιδάκι μέσα από την περιοχή,.  Inverness CT 2 Ross County 1: Penalty drama in the Highlands as McKay spot kick seals Caley win

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Ινβερνές επικράτησε 2 - 1 της Ροςς Κάουντυ

Celtic 4 Aberdeen 3: Samaras seals it at the death as Hoops get back to winning ways