Τετάρτη 28 Μαρτίου 2012

Μπενφίκα - Τσέλσυ 0 - 1

Με γκολ του Σαλομων Καλού η Τσέλσυ νίκησε με 1 - 0 την Μπενφίκα στην Λισσαβωνα και απέκτησε σπουδαίο προβάδισμα εν όψει ρεβάνς στο Λονδίνο,
Η Τσέλσυ πήρε σπουδαία νίκη στο Εστάντιο ντα Λουζ επικρατώντας με 1 - 0 της Μπενφίκα, χάρη στο γκολ του Σαλομων Καλού,.Οι Αγγλοι έχουν έτσι σπουδαίο πλεονέκτημα εν όψει της ρεβάνς στο Λονδίνο την επόμενη εβδομάδα, αλλά οι Πορτογάλοι έδειξαν πως δεν πρόκειται να αποτελέσουν εύκολο θήραμα. Ο Καλού πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 75' με τον Φερνάντο Τόρρες να είναι ο δημιουργός με εντυπωσιακή προσπάθεια

Σκόρερ: 75' Καλού
Γήπεδο: Εστάντιο ντα Λουζ  Λισσαβωνα
Διαιτητής:
Πάολο Ταλιαβέντο ( Ιταλία )

Η Τσέλσυ είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά, αλλά η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την Μπενφίκα στο 19' με τον Οσκαρ Καρντόσσο να κοντρολάρει άψογα με το στήθος στην περιοχή, αλλά δεν έπιασε καλά το γυριστό σουτ. Στο 38' με τον Φερνάντο Τόρρες έγιναν απειλητικοί για πρώτη φορά οι Αγγλοι, με τον Ισπανό να κάνει καλή ατομική προσπάθεια, αλλά κακό σουτ με το αριστερό και η μπάλα πέρασε άουτ. Δύο μόλις λεπτά αργότερα η Τσέλσυ είχε ακόμη καλύτερη στιγμή, με τον Ραούλ Μεϊρέλες να πιάνει δυνατό χαμηλό σουτ αρκετά έξω από την περιοχή και ο Αρτούρ στην αριστερή του γωνία έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Οσκαρ Καρντόσσο στο 47' βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή και έπιασε πανίσχυρο σουτ, όμως οι Λονδρέζοι ήταν τυχεροί, καθώς η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Νταβίντ Λουΐζ, Ο Τσεχ μπλόκαρε το σουτ του Μπρούνο Σέζαρ στο 51' ενώ στο 53' στην απέναντι εστία ο Τόρρες έκανε την σέντρα και ο Καλού την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μπρούνο Σέζαρ στο 60' ενώ στο ίδιο λεπτό η Τσέλσυ είχε δοκάρι με τον Μάτα να βγαίνει τετ -α- τετ με τον Αρτούρ μετά από βολέ του Τσεχ, πέρασε τον Αρτούρ και σούταρε από πλάγια αριστερά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ. Στο 67' ο Τσεχ απέκρουσε την κοντινή κεφαλιά του Ζαρντέλ, ενώ στο 75' η Τσέλσυ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σαλομων Καλού

Το τέρμα ήταν... έργο του Φερνάντο Τόρρες, καθώς ο Ισπανός έκανε εξαιρετική προσπάθεια από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Καλού, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 1 - 0 για τους μπλε. Στα τελευταία λεπτά οι αετοί πίεσαν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες, με σπουδαιότερη αυτή στο 93' με τον Ασλευ Κωουλ να πετυχαίνει παραλίγο αυτογκόλ

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Αρτούρ, Μάξι Περέιρα, Λουϊζάο, Ζαρντέλ, Eμμερσον,