Τρίτη 13 Μαρτίου 2012

Στους 8 με 7!

Μπάγερν - Βασιλεία 7 - 0
Η Μπάγερν δεν είχε διάθεση για αστεία και συντρίβοντας την Βασιλεία με 7 - 0 πήρε εύκολα την πρόκριση για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Ληγκ.
 Διοργάνωση: Φάση των 16 του Τσάμπιονς Ληγκ Σκόρερ: 11' και 81' Ρόμπεν 42' Μυλλερ 45' 50' 61' και 67' Γκόμεζ Κίτρινες Κάρτες: Στρέλερ, Καμπράλ,  Μπόατενγκ Κόκκινες κάρτες: - Διαιτητής: Μαρκ Κλάντεμπεργκ Γήπεδο: Αλιάνζ Αρίνα

Η εικόνα του αγώνα

Προφανώς η ήττα με 1 - 0 στο πρώτο αγώνα είχε πέσει βαριά στο στομάχι των παικτών της Μπάγερν. Γι' αυτό λοιπόν οι Βαυαροί αποφάσισαν να πιάσουν τον αντίπαλο από το λαιμό και να σφυροκοπήσουν την άμυνά τους από το πρώτο, κιόλας, λεπτό. Βοήθησε σ' αυτό βέβαια και άθελά της η Βασιλεία η οποία παρατάχθηκε μ' ένα άνετο 4 -4- 2 αφήνοντας χώρους πίσω. Αλλο που δεν ήθελαν ο Ριμπερί, ο Ρόμπεν και οι υπόλοιποι σταρ της Μπάγερν. Ο δεύτερος άνοιξε το σκορ μόλις στο 11' στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έριξαν λίγο ρυθμούς αλλά το δεύτερο γκολ
( με σκόρερ τον Μυλλερ ) στο 42' και το τρίτο ( Γκόμεζ στο 45' ) ήρθαν να βάλουν τίτλους τέλους στο όποιο ενδιαφέρον
.
Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σ' ένα προσωπικό σωου του Γερμανοϊσπανού ο οποίος βρήκε δίχτυα άλλες τρεις φορές ( 50' 61'και 67 ) για να φτάσει στο καρρέ και να δώσει θριαμβευτικό τόνο στη νίκη της ομάδας του. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε  το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ρόμπεν 81' ενώ το ωραίο ταξίδι της Βασιλείας στο φετινό Τσάμπιονς Ληγκ είχε...οδυνηρό τέλος

O Μάριο Γκόμεθ πέτυχε τέσσερα γκολ σε μόλις επτά προσπάθειες.
Τι άλλο να ζητήσει κανείς από έναν φορ?

Το δεύτερο γκολ της Μπάγερν ήρθε μόλις τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο και εκμηδένισε τις έτσι και αλλιώς αναιμικές αντιστάσεις της Βασιλείας

Η Βασιλεία παρουσιάστηκε εντελώς ανέτοιμη για να υπερασπιστεί το προβάδισμά της. Κρίμα γιατί μέχρι τώρα είχε κάνει εξαιρετικά παιχνίδια

Ιντερ - Μαρσέιγ 2 - 1
Το γκολ του Μπραντάο στο 92' έστειλε τη Μαρσέιγ στα προημιτελικά του Champions League, παρόλο που στο φινάλε η Ιντερ νίκησε 2 - 1 με το πέναλτυ του Πατσίνι.
Ο Μιλίτο είχε ισοφαρίσει το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα στο 75' Φάση: 16 του Champions League Διαιτητής: Πέδρο Προέντσα ( Πορτογαλία ) Σκόρερ: 75' Μιλίτο - 91' Μπραντάο Κίτρινες: 24' Σανέτι 53' Σάμουελ 90' Στάνκοβιτς -
67' Ντιαβαρά 68' Μανταντά  72' Βαλμπιενά Κόκκινη: 93' Μανταντά ( δεύτερη κίτρινη ) Γήπεδο: Τζιουζέππε Μεάτσα Εικόνα του αγώνα Το 1 - 0 του αγώνα στη Μασσαλία ήταν τόσο πονηρό σκορ που μετά τις κραυγαλέες ευκαιρίες της Ιντερ από τους Σνάιντερ και Μιλίτο στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι απέκτησε συγκεκριμένη μορφή. Απέναντι στο ευέλικτο σύστημα του Ντεσάμπ, που πότε ήταν 4 -5- 1 και πότε 3 -6- 1 με τον Μπία να γίνεται τρίτος στόπερ, η Ιντερ έψαχνε, αλλά δεν έβρισκε διαδρόμους προς την εστία του Μανταντά.  Λειτουργώντας υποδειγματικά στα μετόπισθεν, η γαλλική ομάδα κατάφερε για δεύτερο παιχνίδι να εξουδετερώσει όλα τα ατού των νερατζούρι, οι οποίοι αδυνατούσαν να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή και να απειλήσουν με αξιώσεις τον Μανταντά. Οταν ο Ρανιέρι ρίσκαρε, η Ιντερ έγινε πιο πιεστική. Η ταυτόχρονη είσοδος του Ομπι, ιδίως δε του Πατσίνι, επέτρεψε στους γηπεδούχους να επιτεθούν πολύ πιο ορθολογικά και να γεμίσουν με... κόσμο την περιοχή. Οπως στη φάση διαρκείας του 75' στο φινάλε της οποίας ο Μιλίτο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε το σκορ του Βελοντρόμ.
Η Ιντερ δεν χόρτασε και για να αποφύγει την παράταση, πίεσε για κάτι περισσότερο. Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως και μετά από βολέ του Μανταντά (!) ο Μπραντάο βρέθηκε σε θέση βολής, σκόραρε για τη Μαρσέιγ στο 92' και έστειλε τη Μαρσέιγ στην οκτάδα της διοργάνωσης. Ούτε το πέναλτυ που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Πατσίνι ούτε η αποβολή του Μανταντά αρκούσαν για να αλλάξουν την ιστορία του αγώνα. Η Ολυμπί των καθυστερήσεων είχε κάνει πάλι το θαύμα της

Ο χρόνος κυλούσε και η παράταση μετά το 1 - 0 του Μιλίτο ήταν πιο κοντά από ποτέ. Στο βολέ του Μανταντά όμως η άμυνα της Ιντερ πιάστηκε στον ύπνο και ο Μπραντάο δεν συγχώρεσε στο 92' Μία φάση - ένα γκολ - μία πρόκριση

Αποβλήθηκε στο 93' όπως και να 'χει όμως ο Στηβ Μανταντά ήταν ο βασικός λόγος
( ο άλλος ήταν ο Μπραντάο ) που η Μαρσέιγ προκρίθηκε. Οι επεμβάσεις στα πρώτα λεπτά έφεραν την υπογραφή ενός εκ των κορυφαίων γκολκηπερ στον κόσμο

Ο Ουέσλυ Σνάιντερ αρχίζει να βαλτώνει στην Ιντερ και θα χρειαστεί να μεταγραφεί σε άλλη ομάδα για να θυμίσει τον προ διετίας Σνάιντερ. Μέχρι το 58' που έμεινε στο γήπεδο, δεν βοήθησε καθόλου. Οχι ότι ο Φορλάν έκανε πολλά περισσότερα, άλλη η κλάση όμως του Ολλανδού