Πέμπτη 1 Μαρτίου 2012

Ελλάδα - Βέλγιο 1 - 1 μοιρασιά στην ... αγγαρεία

Το γκολ του Σαλπιγγίδη δεν ήταν αρκετό στην ισοπαλία 1 - 1 της Εθνικής Ελλάδας με το Βέλγιο στο βροχερό Παγκρήτιο
 Οι Βέλγοι ισοφάρισαν με τον Σαντλί και δυσκόλεψαν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα μετά την αποβολή του Λόμπερτς στο 62'
Αν είναι να κρατήσουμε κάτι από την Εθνική του πρώτου μέρους, τότε το ημίχρονο έπρεπε να λήξει στο 15ο λεπτό. Μετά η Ελλάδα κάπου... χάθηκε και έδωσε στο δικαίωμα στο Βέλγιο να κυριαρχήσει κατά κράτος στον αγωνιστικό χώρο.
Το αστείο γκολ που δέχθηκε η άμυνα των Βέλγων από τα λάθη τους και το εύκολο τελείωμα του Σαλπιγγίση στο 9ο λεπτό, δεν ήταν αρκετό για την ελληνική ομάδα
Δεν έχτισε πάνω σε αυτό με αποτέλεσμα μετά το τέταρτο να χάσει τα πατήματά της και να κλειστεί πίσω. Ο χώρος που έδωσε στους φιλοξενούμενους δεν είχε αντεπιθέσεις, αφού η ομάδα του Σάντος δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα, να δημιουργήσει παιχνίδι και να βγει μπροστά. Κάποια σουτ των Κατσουράνη και Μανιάτη δεν αξίζει να αναφερθούν παρά μόνο στα κείμενα για να γεμίζουν από λέξεις.
Το Βέλγιο ισοφάρισε όπως δέχθηκε το γκολ. Από λάθος της άμυνας
Η οπισθοφυλακή της Ελλάδας "κοιμήθηκε" σε ένα από τα πολλά κόρνερ των αντιπάλων και ο Σαντλί στο 32ο λεπτό δεν δυσκολεύτηκε με κοντινή κεφαλιά - ψαράκι να διαμορφώσει το 1 - 1 Ενα αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι την ανάπαυλα, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να γυρίσουν το ματς http://www.footbel.be/

Τι δεν είχαμε στο πρώτο ημίχρονο; Ορεξη. Απλό, αλλά αρκούντως χρήσιμο. Δεν λέμε πως οι διεθνείς αντιμετώπισαν το ματς σαν αγγαρεία, αλλά δεν έβγαλαν στο γήπεδο τα χαρακτηριστικά προηγούμενων αγώνων με αποτέλεσμα το Βέλγιο των νεαρών και ταλαντούχων να φανεί πιο ομάδα. Στο δεύτερο μέρος το ματς χάλασε κυρίως λόγω των αλλαγών. Ο Σάντος ήθελε να δώσει φρεσκάδα στην ελληνική ομάδα και πέρασε τους Καραγκούνη, Φορτούνη, Αθανασιάδη, Χριστοδουλόπουλο,
Κυριακο Παπαδόπουλο και Φετφατζίδη, αλλά δεν διαφοροποιήθηκε κάτι
Το Βέλγιο είχε τον έλεγχο του αγώνα και με το... θωρηκτό Λουκακού προσπάθησε να χτυπήσει τους γηπεδούχους στον κενό χώρο, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση. Οχι πως εμείς κάναμε κάτι. Δεν είχαμε μια τελική της προκοπής, αφού οι πολλές βεβιασμένες ενέργειες και τα λάθη δεν επέτρεψαν αυτό

Τo 1 - 1 μπορεί να θεωρηθεί ως καλό αποτέλεσμα βάσει της εικόνας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Μία εμφάνιση που σίγουρα δεν ικανοποίησε τον Σάντος, με πολλούς υστερήσαντες και λίγα καλά πράγματα. Ευτυχώς, ήταν φιλικό