Τετάρτη 7 Μαρτίου 2012

ο Ηρωας ΑΠΟΕΛ στους 8 της Ευρωπης

ΑΠΟΕΛ - Λιων 1 - 0
( 4 - 3 πέναλτυ )
Με τον Διονύση Χιώτη να αποκρούει δύο εκτελέσεις στην διαδικασία των πέναλτυς το ΑΠΟΕΛ νίκησε με 4 - 3
( πέναλτυ ) την Λιων και έγραψε ιστορία παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League Το ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League, επικρατώντας με 4 - 3 της Λιων στην διαδικασία των πέναλτυς. Στην κανονική διάρκεια νίκησε με 1 - 0 χάρη σε γκολ του Γκουστάβο Μαντούκα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, καθώς 1 - 0 ήταν και το σκορ στο Ζερλάν. Τίποτα δεν άλλαξε στα 30 λεπτά της παράτασης και στην διαδικασία των πέναλτυς ο Διονύσης Χιώτης απέκρουσε τις εκτελέσεις των Λακαζέτ και Μπάστος, στέλνοντας το ΑΠΟΕΛ στους 8 της Ευρώπης. Φυσικά, αυτή είναι η πιο λαμπρή στιγμή στην ιστορία του κυπριακού ποδοσφαίρου, καθώς η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν η πρώτη από το νησί που έφτασε στους 16 αλλά δεν σταμάτησε εκεί, πέρασε στα προημιτελικά και τώρα περιμένει την κλήρωση της 16ης Μαρτίου για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της. Αΐλτον, Νούνο Μοράις, Αλεξάνδρου και Τρίτσκοβσκυ ευστόχησαν στα πέναλτυ για το ΑΠΟΕΛ και δεν χρειάστηκε 5η εκτέλεση, καθώς ο Χιώτης μετά τα γκολ των Σέλστρεμ, Λυσάντρο Λόπες και Γκομίς, απέκρουσε τις εκτελέσεις των Λακαζέτ και Μπάστος.

ΑΠΟΕΛ - Λιων  1 - 0 ( 4 - 3 πέναλτυ )

Σκόρερ: 9' Μαντούκα
Γήπεδο: ΓΣΠ Λευκωσία
Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγένκο ( Ισπανία )

Το ΑΠΟΕΛ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη καλή ευκαιρία του αγωνα, με τον Γκουστάβο Μαντούκα να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου ματς

Το 1 - 0 λοιπόν για τους Κύπριους ήρθε στο 9ο λεπτό με το κοντινό πλασέ του πρώην άσου της ΑΕΚ μετά από την ασίστ του Κώστα Χαραλαμπίδη και αυτό ήταν το 600ό γκολ από Βραζιλιάνο στην ιστορία του Champions League

Στο 25' με μακρινή εκτέλεση φάουλ ο Εντερσον επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Διονύση Χιώτη, αλλά ο Ελληνας τερματοφυλακας απέκρουσε σε κόρνερ, ενώ ο Κώστας Χαραλαμπίδης στο 28' στην απέναντι εστία σούταρε και η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Ουγκω Λωρίς

Από σέντρα του Λισάντρο Λόπες ο Μισέλ Μπάστος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων στο 30' αλλά δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ
.
Νέα επικίνδυνη κεφαλιά από την γαλλική ομάδα στο 38' με τον Μπάστος να κάνει την σέντρα από αριστερά, τον Εντερσον να πιάνει την σκαστή κεφαλιά και την μπάλα να περνά δίπλα από αριστερό δοκάρι του Χιώτη, ενώ στο 42' το σουτ του Εστέμπαν Σολάρι απέκρουσε με τα πόδια ο Λωρίς

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχαν πολλές φάσεις, αλλά χάθηκαν δύο ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα, μέσα σε δύο λεπτά

Αρχικά για το ΑΠΟΕΛ αστόχησε από κοντά ο Εστέμπαν Σοκάρι στο 71' και στο 72' ο Χιώτης απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Εντερσον

Ενα άστοχο σουτ του Μπάστος στο 75' και ένα μακρινό σουτ του Αΐλτον στο 89' που μπλόκαρε ο Λωρίς ήταν οι καλύτερες στιγμές εν συνεχεία μέχρι την λήξη της
90αλέπτου

Η παράταση

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ο Διονύσης Χιώτης μπλόκαρε στο 103' την κεφαλιά του Μπακαρί Κονέ και το σουτ του Μπεφετιμπί Γκομίς στο 105 + 2

Στο 113' ο Αΐλτον βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά δεν πρόλαβε να σουτάρει, στο 114' ο Τρίτσκοβσκυ σούταρε άστοχα, όπως και ο Μαρσίνιο στο 117' ενώ στο 115' ο Γκουστάβο Μαντούκα αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα, με την 1η να την έχει δεχτεί αφού έβγαλε την φανέλα πανηγυρίζοντας το γκολ του