Πέμπτη 29 Μαρτίου 2012

η Μέταλιστ ποτε δεν πεθαίνει, Τρομοκρατες χτυπησαν στην Γερμανία

Η Μπιλμπάο άλωσε και την έδρα της Σάλκε ( 4 - 2 ) και πάει φουλ για τετράδα. Μείωσε και ελπίζει η Μέταλιστ ( ήττα 2 - 1 στη Λισσαβωνα ) Νίκη στο τέλος για την Ατλέτικο ( 2 - 1 το Αννόβερο ) πήρε το προβάδισμα η Αλκμααρ
( 2 - 1 τη Βαλένθια )
Ολοι οι αγωνες των προημιτελικων
Συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο η Μπιλμπάο! Οι Βάσκοι πέρασαν και από την έδρα της Σάλκε με το εκκωφαντικό 4 - 2 και πηγαίνουν φουλ για τετράδα. Μπορεί ο Ραούλ να ανέτρεψε το γκολ του Γιορέντε
( προσωπικό ρεκόρ με 24 γκολ στη σαιζόν ) και με δύο τέρματα στο 22ο και 60ο λεπτό να έκανε το 2 - 1
( φτάνοντας τα 75 γκολ στα ευρωπαϊκά κύπελλα ) οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν στο μεγάλο διπλό. Στο 73' ο Γιορέντε σκόραρε ξανά και έκανε το
2 - 2 και στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Ντε Μάρκος ( 81' ) και Μουνιαϊν ( 93' ) για να διαμορφώσουν το θριαμβευτικό 2 - 4,., Στη Λισσαβωνα, ό,τι αξίζει από το ματς έγινε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ισμαηλωφ στο 51ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τη Σπόρτινγκ, η Μέταλιστ απάντησε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία, αλλά στο 64' ο Ινσούα με εκτέλεση φάουλ έκανε το 2 - 0,., Η ουκρανική ομάδα πίεσε στο τέλος και έψαξε το γκολ που θα τις έδινε ελπίδες για τη ρεβάνς. Οπως με τον Ολυμπιακό έτσι και τώρα το πέτυχε στο τέλος. Συγκεκριμένα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ξαβιέ διαμόρφωσε το τελικό 2 - 1

Πολλοί θεωρούσαν ότι η Ατλέτικο θα πάρει εύκολα τη νίκη απέναντι στο Αννόβερο, αλλά τελικά χρειάστηκε η γκολάρα του Σάλβιο στο 89' για να κάμψει την αντίσταση της γερμανικής ομάδας. Ο... συνήθης Φαλκάο σκόραρε μόλις στο 9ο λεπτό, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε έχασε ευκαιρίες και γι' άλλα τέρματα, αλλά οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους φάση βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ντιούφ στο 38ο λεπτό. Το ματς πήρε χιτσκοκική μορφή, το Αννόβερο κρατούσε το πολύτιμο 1 - 1 αλλά στο τέλος αποδόθηκε δικαιοσύνη με την Ατλέτικο να παίρνει τη νίκη με ένα σκορ που δίνει τεράστιο ενδιαφέρον στον επαναληπτικό

Νίκη με το ισχνό 2 - 1 πήρε και η Αλκμααρ απέναντι στη Βαλένθια. Το θαυμάσιο γκολ του Χόλμαν έδωσε το προβάδισμα στους Ολλανδούς, οι οποίοι δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Τοπάλ στο 52ο λεπτό. Το ματς είχε ξέφρενο ρυθμό και αρκετές φάσεις, αλλά μόλις 1 γκολ ακόμη. Συγκεκριμένα, τη νίκη στην Αλκμααρ χάρισε στο 79' ο Μάρτενς με τις νυχτερίδες να καλούνται πλέον στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας να ανατρέψουν το σκηνικό