Τρίτη 21 Αυγούστου 2012

Χέλσινμποργκ - Σέλτικ 0 - 2

Με έναν Σαμαρά να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα της Χέλσινμποργκ στο χορτάρι του Ολύμπια, η Σέλτικ έπαιξε τόσο, όσο χρειαζόταν για να φτάσει στο τελικό 2 - 0, το οποίο της δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Champions Legue, σε μία εβδομάδα στη Γλασκώβη.
Ο Ελληνας επιθετικός ήταν εξαιρετικός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και η ώρα της δικαίωσης για τον ίδιο έφτασε στο 75ο λεπτό, όταν με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του.

Οι Κέλτες μπήκαν στο γήπεδο θέλοντας να… καθαρίσουν από την αρχή την υπόθεση πρόκριση και ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Κόμμονς μετά από πασα  ακριβειας του Γιωργου Σαμαρά

Το παιχνίδι κυλούσε με την Σέλτικ να κρατάει το υπέρ της αποτέλεσμα και την Χέλσινμποργκ να μην μπορεί να απειλήσει. Ο καλύτερος για τους φιλοξενούμενους Σαμαράς έβαλε… το κερασάκι στην τούρτα της μεγάλης νίκης της ομάδας του, καθώς με εξαιρετική και δύσκολη κεφαλιά έκανε το 2 - 0, μετά από κόρνερ.