Πέμπτη 9 Αυγούστου 2012

Παράδοση χωρίς... όρους ( Εβερτον - ΑΕΚ 4 - 1 )

9/8/2012 Η AEK παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ολοκλήρωσε με άσχημο τρόπο τις φιλικές της υποχρεώσεις στην Αγγλία και… παραδόθηκε χωρίς αντίσταση (4 - 1) Χατ τρικ ο Νέυσμιθ (1’ 16’ 31’) και Χίμπερτ (53’) τα τέρματα για τους Βρεττανούς, ο Φούντας είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 7’ Οπως στα προηγούμενα φιλικά, έτσι και τώρα πάντως, η Ενωση δέχθηκε γκολ από τα αποδυτήρια... Στην πρώτη επίθεση του αγώνα η άμυνα κοιμήθηκε και ο Νέυσμιθ άνοιξε το σκορ για την Εβερτον. Το ευχάριστο ήταν ότι σε σχέση με τα προηγούμενα ματς η ΑΕΚ απάντησε άμεσα καθώς στο 7' το πολύ ωραίο σουτ του Φούντα στην κίνηση έκανε το 1 - 1,. Μετά το αρχικό μούδιασμα και για περίπου ένα δεκάλεπτο, η ΑΕΚ αμυνόταν σωστά. Στο 16' όμως, πλήρωσε και πάλι τις αδυναμίες στα μετόπισθεν με αποτέλεσμα ο Νέυσμιθ να βρεθεί απέναντι από τον Κωνσταντόπουλο και με κεφαλιά μετά από σέντρα του Πίεναρ να γράψει το 2 - 1,. Η ΑΕΚ ήταν εμφανές πως δεν μπορούσε να κοντράρει την Εβερτον. Δεν είχε τα όπλα για να πετύχει κάτι τέτοιο.

Ετσι ήταν θέμα χρόνου να δεχθεί και άλλο γκολ, από τη στιγμή που δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και βέβαια να κλείσει χώρους. Ετσι στο 31' ήρθε το 3ο γκολ από τον ίδιο, μάλιστα, παίκτη. Ο Νέυσμιθ πήρε το ριμπάουντ στην κεφαλιά του Φελάινι στο δοκάρι και εύκολα έγραψε το 3 - 1 υπέρ των ζαχαρωτών

Και σε ένα τέτοιο ματς με μία ομάδα που είναι σαφώς ανώτερη, λίγη σημασία έχουν τα σχήματα που δοκίμασε ο Βαγγέλης Βλάχος που ξεκίνησε το ματς με 4 -4-1- 1 το γύρισε σε 4 -1-4- 1 ενώ υπήρχαν σημεία στο πρώτο 45λεπτο, όπου
έπαιξε και με 4 -3- 3

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ άγγιξε σχεδόν με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου το 3 - 2 με την κεφαλιά του Παπαδημητρίου, όμως, να μην έχει ευτυχή κατάληξη

Μετά το 50' ο ρυθμός του ματς άρχισε να πέφτει όχι λόγω ΑΕΚ, αλλά λόγω των αλλαγών της Εβερτον που ταυτόχρονα έριχνε στροφές
Επί της ουσίας στο 54' το 4 - 1 με το φάουλ του Χίμπερτ ήταν αυτό που έδωσε το κίνητρο στους οπαδούς των ζαχαρωτών να ασχοληθούν με το ματς, την ώρα που η Ενωση προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τη χαλαρότητα της Εβερτον και να βγάλει κάποιες φάσεις. Και, πράγματι, οι κιτρινόμαυροι τα κατάφεραν, Στο 73' ο Κοτσαρίδης και στο 78' ο Κουρέλλας απείλησαν κατά κάποιον τρόπο την εστία
του Μούχα με το 4 - 1 όμως να παραμένει

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ (46' Μούχα) Χίμπερτ, Μπαιηνς (61' Μπάρκλευ)
Γκίμπσον (18' Νέβιλ) Χέιτινχα (76' Ντάφυ) Γέλαβιτς (69' Βέλλιος)
Νέυσμιθ (46' Κωουλμαν) Ντιστέν, Οσμαν (78' Ρόντγουελ) Πίεναρ (78' Ανιτσέμπε) Φελάινι (46'Μαγκέι)

ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Αρκούδας, Τσαμουρλίδης (37' Γροντής) Μπουγαΐδης, Κοντοές, Ρίκκα (70' Κοτσαρίδης) Γιάγκο, Φούντας (42'  Παπαδημητρίου)
Λαγός (85' Ματεντζίδης) Παυλής (37΄Σταματής) Σιαλμάς (57' Κουρέλλας)