Σάββατο 11 Αυγούστου 2012

Γιουβέντους - Νάπολι 4 - 2

Ο πρώτος τίτλος της σαιζόν στην Ιταλία, το Σούπερ Καπ, πήγε στη Γιουβέντους που νίκησε στο Πεκίνο με 4 - 2 στην παράταση τη Νάπολι, που διαμαρτύρεται για τη διαιτησία. Οι δύο ομάδες άρχισαν το ματς με 3 -5- 2, όπως έπαιζαν δηλαδή και πέρυσι. Και όπως την περασμένη σαιζόν, έτσι και τώρα, οι Μπιανκονέρι φρόντισαν να πάρουν από τα πρώτα λεπτά την κατοχή της μπάλας και να επιβάλουν στον αγώνα τον ρυθμό που αυτοί ήθελαν. Οι Τορινέζοι ήλεγχαν την αναμέτρηση αλλά οι Ναπολιτάνοι... σκοτώνουν στις αντεπιθέσεις και αυτό αποδείχθηκε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο. Η αρχή έγινε στο 27' με τον Καβάνι να φεύγει μόνος του από τη σέντρα και να τελειώνει σωστά τη φάση έστω με διπλή προσπάθεια, για το 0 - 1,.

Η Γιούβε ισοφάρισε στο 37' με ωραίο σουτ του Ασαμόα αλλά στο 41' η άμυνα της πρωταθλήτριας κοιμήθηκε ξανά και ο Πάντεφ έφυγε γρήγορα και πλάσαρε ιδανικά τον Μπουφόν για το 1 - 2! http://www.youtube.com/embed/7nJ_nD-pW1g

1987/88   Milan                -  Sampdoria       3 - 1
1988/89   Inter                -  Sampdoria       2 - 0
1989/90   Napoli               -  Juventus        5 - 1
1990/91   Sampdoria            -  Roma            1 - 0
1991/92   Milan                -  Parma           2 - 1
1992/93   Milan                -  Torino          1 - 0                 in Washington DC
2000/01   Roma                 -  Fiorentina      3 - 0
2001/02   Juventus             -  Parma           2 - 1                 in Tripoli, Libya
2002/03   Juventus             -  Milan           1 - 1  aet, 5 - 3 penalty in New York
2003/04   Milan                -  Lazio           3 - 0
2004/05   Juventus             -  Inter           0 - 1  aet
2005/06   Inter                -  Roma         4 - 3  aet
2006/07   Inter                -  Roma            0 - 1
2007/08   Inter                -  Roma            2 - 2  aet, 6 - 5 penalty
2008/09   Inter                -  Lazio           1 - 2                 in Beijing, China
2009/10   Inter                -  Roma         3 - 1
2010/11   Milan                -  Inter           2 - 1