Σάββατο 11 Αυγούστου 2012

Το Μεξικό κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ποδόσφαιρο

Το Μεξικό νίκησε 2 - 1 τη Βραζιλία στο Γουέμπλευ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου των ανδρών. Η Βραζιλία, έμεινε για άλλη μία φορά με το ασημένιο μετάλλιο, το τρίτο συνολικά, ενώ έχει κατακτήσει και δύο Χαλκινα,. Ποτέ όμως το χρυσό και με αυτόν τον στόχο πήγε στο Λονδίνο η ομάδα του Μάνο Μενέσσες. Το Μεξικό πάντως, άρχισε το ματς με τον καλύτερο τρόπο, αφού σκόραρε πριν συμπληρωθεί  ... μισό λεπτό αγώνα με τον Περάλτα!
Στη συνέχεια, η Βραζιλία πίεσε για να ισοφαρίσει όμως, το Μεξικό ήταν πάντα επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις του, είχε δοκάρι στο 64' σε προσπάθεια του Φαμπιάν και πέτυχε δευτερο γκολ στο 75' με κεφαλιά του Περάλτα! Το μόνο που κατάφερε η Βραζιλία ήταν  να μειώσει στο 90' με τον Χουλκ και να χάσει μία σπουδαία ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Οσκαρ

Βραζιλία: Γκάμπριελ, Ραφαέλ (85' Λούκας) Τιάγκο Σίλβα, Ζουάν, Σάντρο (71' Πάτο) Μαρσέλο, Ρομουλο, Νταμιάο, Οσκαρ, Νευμάρ, Αλεξ Σάντρο (32' Χουλκ)

Μεξικό: Κορόνα, Χιμένες (81' Βιντίριο) Σαλσίδο, Μιερ, Τσάβες, Ερέρα, Φαμπιάν, Περάλτα (86' Χιμένες) Ακουΐνο (57' Πόνσε) Ρέγιες, Ενρίκες

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Νοτιος Κορέα η οποία νίκησε στον μικρό τελικό την Ιαπωνία 2 - 0  http://www.tanea.gr/athlitismos/article/?aid=4744739