Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Τόττεναμ - Αρσεναλ 2 - 1

Η Τόττεναμ νίκησε 2 - 1 την Αρσεναλ εντός έδρας για την 28η αγωνιστική της Πρέμιερ Ληγκ και έμεινε σε τροχιά... Τσάμπιονς Ληγκ.! Η Τόττεναμ πήρε το Λονδρέζικο ντέρμπυ απέναντι στην Αρσεναλ με σκορ 2 - 1, πανηγύρισε την κατάκτηση των τριών βαθμών και πλέον, η ομάδα του Αντρέ Βίλλας – Μπόας γυαλίζει τα… σπιρούνια της για το επόμενο Τσάμπιονς Ληγκ! Στο Γουάιτ Χαρτ Λέην, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβληθούν των κανονιέρηδων και να αποκτήσουν απόσταση επτά βαθμών από το σύνολο του Αρσέν Βενγκέρ. Η ομάδα του Αλσατού κωουτς, έμεινε στους 47 πόντους και αντιλαμβάνεται ότι οι θέσεις που οδηγούν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της επόμενης σαιζόν, απομακρύνονται αρκετά… Μπαιλ και Λένον τα γκολ των σπιρουνιών, με τον Ουαλλό άσσο να… στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και της ομάδας του, μειώνοντας στο τελικό 2 - 1,. Τραυματίες αποχώρησαν από το παιχνίδι οι Αντεμπαγιόρ και Ντεμπελέ, επέστρεψε έπειτα

Η Τόττεναμ έδειχνε ότι περιμένει την κατάλληλη ευκαιρία. Μπορεί να άργησε να μπει στο κλίμα του ντέρμπυ, να ταλαιπωρήθηκε από την κινητικότητα του Ολιβιέ Ζιρού που απασχολούσε συνεχώς τους αμυντικούς της, αλλά το γεγονός πως η άμυνα των κανονιέρηδων έπαιζε πολύ ψηλά, αποτέλεσε το καλύτερο… ερέθισμα για ταχύτητα. Ετσι, στο 37ο λεπτό, ο Γκάρεθ Μπαιηλ έτρεξε, ο Σίγκουρντσον του έκανε την κάθετη και ο Σέζνυ απλά μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα του, βλέποντας τον φωτεινό πίνακα να γράφει 1 - 0!

Δεν χρειάστηκε να περάσουν περισσότερα από τρία λεπτά για να χτυπήσουν ξανά οι γηπδούχοι. Ο Παρκερ βρήκε χώρο από αριστερά, ο Λένον έκανε την κούρσα, έγινε αποδέκτης της μπάλας και δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, τρελαίνοντας τον Αντρέ Βίλλας – Μπόας και τους οπαδούς των σπιρουνιών στις εξέδρες,. http://rutube.ru/video/66e943b4743f36858b32c39820973129/

Οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να έχουν το πάνω χέρι απέναντι στην Αρσεναλ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά από ψυχολογικής άποψης, ήρθε τεράστιο πλήγμα με τη μείωση του σκορ. Στο 51’, από εκτέλεση κόρνερ, ο Περ Μερτεσάκερ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε και στο κεφάλι του Μπαιηλ για να καταλήξει στα δίχτυα για το 2 - 1. Οσο συγχυσμένη κι αν ήταν η άμυνα της Τόττεναμ, η ομάδα του Βίλλας – Μπόας είχε τεράστια ευκαιρία για το τρίτο γκολ, αλλά από τη χαμηλή σέντρα του Λένον, ο Μπαιηλ εξ επαφής πλάσαρε πολύ ψηλά, άουτ στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Στο 70’, ο Σίγκουρντσον βρέθηκε απέναντι από τον Σέζνυ και αφού του έφυγε λίγο το δεύτερο κοντρόλ, επέλεξε να κάνει… πάσα στον Μερτεσάκερ, ο οποίος έδιωξε για να χαθεί ακόμα μια πολύ καλή στιγμή για τα σπιρούνια. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, το σύνολο του Βενγκέρ κυριάρχησε, στο 80’ ο Ράμσευ είχε ένα καλό σουτ από πλάγια θέση, αλλά έφυγε