Δευτέρα 18 Μαρτίου 2013

Σαιντ Ετιέν - Παρί Σαιν Ζερμαιν 2 - 2

Στο 2 - 2 έμεινε η Παρί Σαιν Ζερμαιν με τη Σαιντ Ετιέν στο Ζοφρουά Γκισάρ, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 29η αγωνιστική της Ligue 1, ωστόσο αύξησε στους πέντε τη διαφορά της από τη δεύτερη Λιων,. Ολα έδειχναν πως η Παρί Σαιν Ζερμαιν θα είχε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στη Σαιντ Ετιέν, με το σκορ να είναι στο υπέρ της 2 - 0 από το 19’, αλλά οι στεφανουά δεν τα παράτησαν, παίρνοντας το βαθμό (2 - 2) στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Ligue 1,. Ομως, παρά την ισοπαλία οι πρωτευουσιάνοι βγήκαν κερδισμένοι, καθώς αύξησαν στους πέντε βαθμούς τη διαφορά τους από τη δεύτερη Λιων, που συνετρίβη από την Μπαστιά,. Μόλις από το 9ο λεπτό, οι παίκτες του Κάρλο Αντσελόττι έδειξαν τις ορέξεις τους, με τον Παστόρε να τους βάζει μπροστά σκορ. Η Παρί συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον Λαβέτσι να κερδίζει στο 17’ ένα αυστηρό πέναλτυ από τον Ρουφιέ και τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να το μετατρέπει –αλά Πανένκα- σε τέρμα στο 19', ωστόσο στο 37’ το αυτογκόλ του Αλεξ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, με το 2 - 1 να μένει μέχρι το τέλος των πρώτων 45 λεπτών,. Στο δεύτερο μέρος, η Παρί Σαιν Ζερμαιν μπήκε το ίδιο ορεξάτη, δημιουργώντας κάποιες καλές στιγμές. Αλλά, δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον Κλερκ να την… τιμωρεί στο 72ο λεπτό με ένα πολύ όμορφο γκολ και να κάνει το 2 - 2, το οποίο έμεινε μέχρι τη λήξη,.Μπαστιά - Λιων 4 - 1

Παρασκευή, 15/ 3   Μαρσέιγ - Αζαξιό 0 - 0

Σάββατο, 16/ 3        Γαλλία: η αγωνιστική των εκπλήξεων

Μπαστιά - Λιων 4 - 1
( 45' 61' Τοβέν 56' Μοντέστ 87' Καζρί - 54' Λυσσάντρο Λόπες )
Λιλ - Εβιάν 1 - 2 ( 8’ Καλού – 30’ Κελυφά 67’ αυτογκολ Καλού )
Λωριάν - Μπρεστ 4 - 0 ( 3’ Κερσιά 8’ Ζουφρέ 38’ Λοτόα 81’ Σουνού )
Μονπελιέ - Τρουά 1 - 1 ( 8’ Σαρμπονιέ – 51’ Ζεάν )
Ρεμς - Ρεν 1 - 0 ( 31’ Φοφανά )
Σοσσω - Βαλανσιέν 1 - 1 ( 8’ Μπουντεμπού - 82’ Ενγκουετέ )