Δευτέρα 18 Μαρτίου 2013

Μπαρτσελωνα - Ράγιο Βαγεκάνο 3 - 1

Λιονέλ Μέσι και Νταβίντ Βίγια… ντύθηκαν εναλλάξ εκτελεστές και δημιουργοί, οδηγώντας μόνοι τους την Μπαρτσελωνα στην νίκη με το τελικό 3 - 1 κόντρα στην Ράγιο Βαγιεκάνο.! Λιονέλ Μέσι δύο γκολ, μία πασα, Νταβίντ Βίγια ένα γκολ, δύο πασες και ουσιαστικά οι δύο τους καθάρισαν για την νίκη της Μπαρτσελωνα με 3 - 1 κόντρα στην Ράγιο Βαγιεκάνο. Αφού λοιπόν οι Καταλανοί ηρέμησαν από το μεθύσι της πρόκρισης στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Ληγκ, επέστρεψαν στις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα. Στο 25’, ο Ισπανός φορ πήρε την πάσα από τον Λέο και έκανε το 1 - 0 για τους μπλαουγκράνα. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Βίγια έγινε δημιουργός και ο Αργεντινός εκτελεστής για το 2 - 0 των γηπεδούχων, σκοράροντας για 18ο σερί παιχνίδι στην Primera Division. Το… over έγινε στο 57’ και πάλι με τους δύο άσσους της Μπαρτσελωνα να συνδυάζονται και τον Μέσι να γράφει το 3 - 0,. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον Ταμούδο στο 70’ για το τελικό 3 - 1, παρά το γεγονός πως και οι δύο ομάδες είχαν καλές ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ,. Ο Μέσι έφτασε τα 308 γκολ με την φανέλα της Μπαρτσελωνα και έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία ισπανικών συλλόγων με τα περισσότερα τέρματα, καθώς ξεπέρασε τον Αλφρέντο Ντι Στέφανο που είχε 307 με την Ρεάλ Μαδρίτης,.

Barcelona 3 - 1 Rayo Vallecano    Ρεάλ Μαδρίτης - Μαγιόρκα 5 - 2