Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2013

η Μπράντφορντ στον τελικό!

Μεγαλειώδη πρόκριση στον τελικό του Capital One Cup πήρε η Μπράντφορντ της League Two κόντρα στην Αστον Βίλλα, παρά το γεγονός πως ηττήθηκε από τους χωριάτες με σκορ 2 - 1 στο Βίλλα Παρκ,., Οι χωριάτες προηγήθηκαν με τον Μπεντεκέ στο 24’, είχαν πολλές ευκαιρίες και για άλλα τέρματα, ωστόσο ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Ντιουκ, κράτησε όρθιο το σύλλογο της League Two και ο Χάνσον στο 55’ πέτυχε ένα γκολ που αποδείχτηκε… χρυσάφι! Οι χωριάτες πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 89’, με το γκολ του Βέιμαν να μην είναι πάντως αρκετό. Ο αντίπαλος της Μπραντφορντ στον τελικό θα προκύψει από το νικητή του Σουωνση - Τσέλσυ, με τους κύκνους να έχουν το προβάδισμα μετά το 2 - 0 της πρώτης αναμέτρησης στο Λονδίνο,. Αποφασισμένοι να δείξουν από την πρώτη σέντρα της αναμέτρησης ποιος είναι το… αφεντικό μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι. Οι παίκτες του Πωλ Λάμπερτ πήραν από την αρχή την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 24ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν και κεφάλι στο σκορ με τον Κριστιάν Μπεντεκέ να νικά τον Ντιουκ για το 1 - 0,. Οι χωριάτες συνέχισαν να πιέζουν, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, ωστόσο ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων κράτησε με τις επεμβάσεις του το 1 - 0 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους,. Αποφασισμένοι για ένα δεύτερο γκολ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της Βίλλα και στο δεύτερο ημίχρονο, με αυτούς τις Μπράντφορντ από την πλευρά τους να προσπαθούν να κάνουν τη… ζημιά στην αντεπίθεση. Μία από αυτές κατέληξε σε κόρνερ στο 55’, με τον Τζόουνς να βρίσκει τον Χάνσον και αυτός με κεφαλιά να παγώνει το Βίλλα Παρκ.

Στο τελευταίο μισάωρο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με όλες τους τοις δυνάμεις να στείλουν το ματς στην παράταση, ο Λάμπερτ έριξε στη μάχη και τους Μπεντ και Βέιμαν, ωστόσο όχι μόνο δεν τα κατάφεραν αλλά είδαν τους παίκτες της Μπράντφορντ να σημαδεύουν και το δοκάρι του Γκιβεν στο 75’,. εισιτηρια 40,193

Οι χωριάτες το μόνο που κατάφεραν είναι να πάρουν τη νίκη της…
τιμής με τον Βέιμαν στο 89’ να διαμορφώνει το τελικό 2 - 1 που
στέλνει το σύλλογο της League Two στον τελικό του Γουέμπλευ,.
Αστον Βίλλα: Γκίβεν, Φλάαρ, Μπένετ (70’ Βέιμαν) Λόουτον, Κλαρκ,
Αιρλαντ, Ενζόγκμπια, Μπάναν (62’ Μπεντ) Ντελφ, Αγκμπονλαχόρ,
Μπράντφορντ: Ντιουκ, Ντάρμπι, Μακ Αρντλ, Μακ Χιού, Γκουντ, Ντόυλ,
Ατκινσον, Τζόουνς, Χάινς (71’ Τόμσον) Χάνσον, Γουέλς (87’ Τέργκοτ)

Aston Villa 2 Bradford 1 (agg 3-4): Heroes beat Villains! Hanson header secures historic Wembley date for Villains